Scenariusz jak z filmu. Czy uratujemy Ziemię przed "zabójcą planet"?

Co by się stało, gdyby – podobnie jak w hicie Netfliksa "Nie patrz w górę" – zostało sześć miesięcy do zderzenia dużej komety z Ziemią? Okazuje się, że nie musielibyśmy podzielić losu dinozaurów, gdyż obecnie dostępne technologie pozwalają nam podjąć próbę obrony przed takim zagrożeniem.

Scenariusz jak z filmu. Czy uratujemy Ziemię przed "zabójcą planet"?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Science Photo Library - ANDRZEJ
Adam Gaafar

02.02.2022 | aktual.: 02.02.2022 16:28

Fizycy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara (USA), prof. Philip Lubin i Alex Cohen, przeanalizowali, czy dysponujemy obecnie środkami, aby uniknąć zderzenia z asteroidą o długości 10 km. Badacze są zdania, że ludzkość przekroczyła odpowiedni próg technologiczny, który pozwala nam uchronić się przed kosmiczną katastrofą.

 Zagrożenie z kosmosu – jak możemy się obronić?

Na początku 15-stronicowej analizy opisano możliwą skalę zagrożenia. Autorzy doszli do wniosku, że asteroida tej wielkości miałby podobną siłę uderzenia do tej, która doprowadziła 66 mln lat temu do wyginięcia dinozaurów. Dopuszczenie takiego obiektu do ziemskiej atmosfery może – w najczarniejszym i najbardziej skrajnym scenariuszu – spowodować wzrost temperatury o 300 st. Celsjusza, niszcząc praktycznie całe życie na naszej planecie.

Naukowcy uważają, że aby uchronić się przed kolizją z taką asteroidą w mniej niż sześć miesięcy, musielibyśmy użyć ładunków jądrowych. Zdaniem badaczy jest to możliwe do wykonania przy wykorzystaniu mniej niż 10 proc. światowego arsenału nuklearnego. Jedno z rozwiązań polega na użyciu małych ładunków jądrowych w penetratorach. Eksplozja podzieliłaby obiekt na mniejsze fragmenty, które całkowicie ominęłyby Ziemię lub spłonęłyby w atmosferze.

The Guardian zwraca uwagę, że takie rozwiązanie wiąże się z dużymi wyzwaniami politycznymi, ponieważ testowanie detonatorów przed ich rozmieszczeniem na obiekcie byłoby obecnie zakazane na mocy traktatu o zakazie prób jądrowych. Autorzy analizy mają jednak nadzieję, że w przypadku niebezpieczeństwa, które może doprowadzić zagładę ludzkości "zwycięży raczej logika".

Serwis Interesting Engineering wskazuje, że ładunki jądrowe mogą zostać wystrzelone z kosmodromów NASA lub w przy użyciu rakiet SpaceX , które wciąż są w fazie rozwoju. Badacze rozważają także metodę, która została zaprezentowana w 1999 roku w filmie Armageddon.

Chodzi o wywiercenie otworu na powierzchni asteroidy i umieszczenie w nim ładunków nuklearnych. Autorzy analizy przyznają jednak, że jest to mniej realistyczny scenariusz. Naukowcy sugerują, że jeśli nie udałoby się nam jednak uniknąć zderzenia z asteroidą, ostatnią możliwością dającą szansę na przetrwanie będzie budowa podwodnych lub podziemnych schronów.

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.