Środki do konserwacji parkietu

Środki do konserwacji parkietu

Konserwacja parkietu sprawi, że będziecie się nim dłużej cieszyć
Konserwacja parkietu sprawi, że będziecie się nim dłużej cieszyć
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/simazoran
Tomasz Karkuć
07.08.2017 07:35, aktualizacja: 09.03.2022 11:01

O parkiet warto dbać, bo jego wymiana to kosztowna, uciążliwa i czasochłonna czynność. Regularna konserwacja parkietu pozwoli wam znacznie wydłużyć jego życie. Jak i czym najlepiej konserwować parkiet?

Lakier do konserwacji parkietu

Najpopularniejszym sposobem konserwacji parkietu jest nakładanie lakieru. Lakierowanie parkietu dobrze jest przeprowadzić w momencie, gdy spostrzeżecie, że wasza podłoga zaczyna matowieć, a na jej powierzchni pojawiają się rysy i przetarcia. Żeby to zrobić, musicie najpierw wyczyścić parkiet, bez czego nałożenie lakieru nie da pożądanego efektu. W tym przypadku wskazane jest przetarcie parkietu mopem lub mokrą szmatką, którą usuniecie tłuste plamy.

Po wyczyszczeniu parkietu możecie przejść do najważniejszego etapu konserwacji, czyli nakładania lakieru. Jeśli właściwie dopasujecie lakier do gatunku drewna, z którego jest wykonany wasz parkiet, efekt będzie widoczny gołym okiem. Lakier do konserwacji parkietu ma tę zaletę, że jest bardzo trwały, co wiąże się jednak z tym, że jego zapach na długo pozostanie w waszym domu.

Jeśli chcecie kupić lakier do parkietu, który zapewni waszej podłodze wyjątkową wytrzymałość, to nie znajdziecie lepszego produktu niż ten:

Jak nałożyć lakier na parkiet? Do tego celu wcale nie będziecie potrzebować specjalistycznego sprzętu – wystarczą szmatka albo gąbka. Oczywiście lepiej jest to robić wałkiem lub pędzlem ławkowcem, który jest na tyle szeroki, że pozwala na lakierowanie dużych podłóg drewnianych.

Olej do konserwacji parkietu

Ciekawym rozwiązaniem jest też naniesienie oleju na parkiet. To idealny sposób na ekologiczne odświeżenie drewnianej podłogi. Powód? Wszelkiego rodzaju oleje do parkietu i innych powierzchni z drewna zawierają o wiele mniej chemicznych substancji niż inne preparaty.

Co ciekawe olej możecie rozprowadzić po parkiecie zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jednak to pierwsze rozwiązanie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, dlatego lepiej jest olejować parkiet na zimno. Olej możecie nanieść pędzlem, tak jak w przypadku konserwacji parkietu lakierem, a jego nadmiar należy usunąć szmatką i następnie powtórzyć olejowanie.

Szukacie dobrego oleju do drewnianych podłóg? Mamy dla was taki produkt:

Ile schnie parkiet po nałożeniu oleju? W dużym stopniu jest to uzależnione od rodzaju drewna, z jakiego jest wykonany, a także od metody olejowania. Czas wysychania oleju, który został położony na zimno, może wynieść nawet dwa tygodnie.

Środek czyszczący do parkietu

Pamiętajcie, że konserwacja parkietu to także jego czyszczenie, którego regularne powtarzanie ma duże znaczenie zwłaszcza w pierwszych kilku miesiącach po olejowaniu. Warto to robić chociaż raz lub dwa razy w miesiącu za pomocą specjalnego środka do czyszczenia olejowanego parkietu.

Środek do konserwacji parkietu możecie wcierać za pomocą mopa elektrycznego, jeśli macie w domu takie urządzenie i kupicie do niego dedykowany preparat. Jeśli nie, to środek do czyszczenia parkietu równie dobrze wetrzecie gąbką lub szmatką. Dobry środek do konserwacji parkietu nie tylko skutecznie wyczyści jego powierzchnię, ale też nabłyszczy i zabezpieczy ją na przyszłość.

Naszym zdaniem w czyszczeniu parkietów rewelacyjnie sprawdza się ten środek:

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)