Stanisław Lem o zmianach klimatycznych. Pisarz już dawno domagał się odejścia od węgla

"Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie poznałem internetu" - tego Stanisław Lem akurat nie powiedział. Ale w swoich wielu wizjach i obserwacjach poruszył temat atomu. Jego opinia może być dla wielu zaskoczeniem.

Stanisław Lem o zmianach klimatycznych. Pisarz już dawno domagał się odejścia od węgla
Adam Bednarek

29.06.2020 | aktual.: 15.01.2022 16:49

Stanisław Lem, czyli jeden z najważniejszych pisarzy science-fiction. Niejedna jego wizja sprawdziła się po latach, co czyni go też wybitnym futurologiem. Pisarz w swoich rozmyślaniach skupił się nie tylko na przyszłości technologii i internetu, ale poruszał też temat zmian klimatycznych.

Serwis smoglab.pl przypomniał fragment książki będącej wywiadem-rzeką ze Stanisławem Lemem. W "Świecie na krawędzi" Tomasz Fiałkowski zapytał pisarza o komentarz na temat atomu.

Publikacja wyszła w 2000 roku. Pytanie było nieprzypadkowe. Przez Polskę przetoczyła się dyskusja na temat elektrowni w Żarnowcu, przeciwko której protestowali ekolodzy.

Stanisław Lem nie był fanem węgla

Jako źródło energii węgiel należy do najbardziej niebezpiecznych. Szkodliwe substancje wydalane przez elektrownie węglowe tylko w USA powodują, według tamtejszych statystyk, piętnaście tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie

Niezwykle ciekawa jest również jego opinia na temat zmian klimatycznych, którą smoglab.pl przypomina:

Klimat koziołkuje – ludzie jednak, to ciekawe zjawisko, socjopsychologicznie wytłumaczalne, nie obawiają się rozproszonych, nawet najgorszych zmian klimatu typu powodziowo-orkanowo-tajfunowo-huraganowego, które zresztą po części sami wywołują, natomiast bardzo się boją pociągu 'Castor', który wywozi popioły radioaktywne, choć zasięg jego oddziaływania jest znikomy. Wystarczy znaleźć się sto metrów od toru, by tego oddziaływania uniknąć.

O klimacie Stanisław Lem rozmawiał również z pismem "Dzikie Życie". "Musimy jednak wiedzieć, że w straszliwy sposób zakłócamy równowagę ekologiczną środowiska" mówił, dodając, że troska o przyrodę i środowisko jest obowiązkiem każdego z nas.

Fakt, że Stanisław Lem zwracał uwagę na takie rzeczy już 20 lat temu, doskonale pokazuje, że grożąca nam katastrofa klimatyczna wcale nie jest "współczesnym wymysłem".

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.