Stare zdjęcia w nowym wydaniu. Wolisz czarno-białe czy kolorowe?

Stare zdjęcia w nowym wydaniu. Wolisz czarno-białe czy kolorowe?

Kolorowa wersja czarno-białej fotografii
Kolorowa wersja czarno-białej fotografii
Łukasz Michalik
19.01.2012 10:00, aktualizacja: 11.03.2022 08:51

Czarno-białe zdjęcia mają swoich entuzjastów, jednak szwedzka artystka Sanna Dullaway chyba się do nich nie zalicza. Wzięła na swój warsztat stare, znane, czarno-białe fotografie i przerobiła je na wersję kolorową. Efekt jest niesamowity.

Czarno-białe zdjęcia mają swoich entuzjastów, jednak szwedzka artystka Sanna Dullaway chyba się do nich nie zalicza. Wzięła na swój warsztat stare, znane, czarno-białe fotografie i przerobiła je na wersję kolorową. Efekt jest niesamowity.

Malcolm W. Browne, „Burning Monk”, 1963 r.

Buddyjski mnich podpalił się w proteście przeciwko prześladowaniu buddyzmu w Wietnamie Południowym. Fragment tego zdjęcia znalazł się m.in. na okładce albumu zespołu Rage Against The Machine.

Próba jądrowa – atol Bikini, 1946 r.

Norweski polarnik, na przełomie XIX i XX wieku badający Grenlandię i północne obszary Rosji. Po rewolucji październikowej pomagał uchodźcom uciekającym ze Związku Radzieckiego. Jego działalność została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

Eddie Adams, „Saigon execution photo”, 1968 r.

Charlie Chaplin[photo position="inside"]38108[/photo]Karol Darwin[photo position="inside"]38109[/photo]Abraham Lincoln[photo position="inside"]38110[/photo]Fridtjof Nansen

To zdjęcie zaistniało w amerykańskich mediach jako przykład okrucieństwa południowowietnamskiego policjanta, który z zimną krwią dokonuje egzekucji na żołnierzu Wietkongu. Prawda okazała się bardziej skomplikowana – w mediach nie przedstawiono kontekstu sytuacji.

Rzekoma ofiara to przebrany w cywilny strój oficer Wietkongu Nguyen Van Lem, dowódca północnowietnamskiego szwadronu śmierci, który po krótkotrwałym opanowaniu przez Wietkong miasta Hue mordował rodziny nieobecnych w domach policjantów. Zginęło wówczas około 6 tys. bezbronnych cywilów.

Gdy doprowadzono Van Lema przed dowódcę lokalnej policji, ten, widząc wcześniej ciała ofiar masakry, a wśród nich rodziny swoich współpracowników, strzelił mu w głowę. Autor zdjęcia dostał za nie Nagrodę Pulitzera, jednak – gdy dowiedział się, że zostało odebrane zupełnie na opak – wielokrotnie wyrażał żal, że w ogóle je zrobił.

Ernesto Guevara

Theodore Roosevelt

Alfred Hitchcock

Japoński atak na Pearl Harbor, 1941 r.

Alfred Eisenstaedt „V-J Day in Times Square”, 1945 r.

Tak cieszyli się Amerykanie po ogłoszeniu kapitulacji Japonii. Druga wojna światowa dobiegła końca.

Anne Frank[photo position="inside"]38118[/photo]Albert Einstein[photo position="inside"]38119[/photo]Winston Churchill

Źródło: ImgurDaily MailRetronautDvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)