Sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu. Ile kosztuje?

Nowoczesny system ogrzewania w domu lub mieszkaniu daje poczucie dodatkowej kontroli nad temperaturą w budynku, dając przy tym szansę na obniżenie kosztów zapewnienia ciepła. Ile kosztuje zamontowanie sterowania automatycznego ogrzewaniem w trzypokojowym mieszkaniu?

Termostat pozwala optymalnie sterować pracą ogrzewania
Termostat pozwala optymalnie sterować pracą ogrzewania
Źródło zdjęć: © Unsplash | Erik Mclean

29.11.2023 14:04

Automatyczne sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu jeszcze kilka lat temu mogło uchodzić za rozwiązanie na poziomie gadżetu-ciekawostki, czy kaprysu inwestora. Spadek kosztów związanych z tego rodzaju inwestycjami, a także większa świadomość inwestorów sprawiają, że coraz częściej rozważamy montaż tego rodzaju rozwiązań w naszych domach i mieszkaniach.

Dużą zaletą automatycznego sterowania ogrzewaniem jest oszczędność na rachunkach za ciepło. Możliwość dokładnej, precyzyjnej kontroli temperatury, pozwala na ograniczanie procesu przegrzewania pomieszczeń. Co więcej – usprawnia ich wietrzenie. Odpowiednio przygotowany system może być wyposażony w czujnik otwarcia okna, który momentalnie odcina ogrzewanie w danym pomieszczeniu na czas wietrzenia, dzięki czemu koszty ogrzewania spadają.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowoczesne ogrzewanie – zalety

Jedną z zalet zaawansowanych systemów do sterowania ogrzewaniem jest umieszczanie czujników temperatury w pomieszczeniu z dala od grzejników. Dzięki temu pomiary są precyzyjniejsze i nie zaburza ich niewłaściwe ustawienie mebli czy cyrkulacja powietrza związana z otwarciem okna. Co ciekawe, tego rodzaju system wcale nie musi być kosztowny.

- Koszt urządzeń do sterowania ogrzewaniem strefowym na trzypokojowe mieszkanie w wersji podstawowej wyniesie około 1 tys. zł. Sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym, które daje możliwość sterowania przez aplikację w telefonie, to będzie koszt około 2 tys. zł – mówi Michał Bryndza, specjalista ds. technicznych firmy Tech Sterowniki.

Systemy, pozwalające na kontrolowanie temperatury w budynku, dostosowane są do różnych rodzajów ogrzewania – zarówno podłogowego, jak i grzejnikowego. Co więcej, ich instalacja nie zawsze wiąże się z koniecznością układania przewodów.

- W ofercie posiadamy systemy do sterowania ogrzewaniem podłogowym, grzejnikowym jak i do systemów mieszanych. Kwota za urządzenia będzie zatem uzależniona od rodzaju ogrzewania jak i wymagań klienta, czy będzie chciał zarządzać ogrzewaniem zdalnie przez aplikację, czy nie. Czy jest to nowy budynek i możemy poprowadzić przewody czy też bazujemy na urządzeniach bezprzewodowych w budynku istniejącym, ważne, że każda z takich instalacji może być sterowana – dodaje Michał Bryndza.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.