Strażacy będą zakłócać radio. To sposób na poprawę bezpieczeństwa

Straż pożarna kupiła sprzęt do zakłócania łączności radiowej. Dzięki temu już niebawem kierowcy mogą usłyszeć w głośnikach – zamiast radia – komunikaty państwowych służb.

Straż pożarna będzie mogła nadawać własne komunikaty radiowe
Straż pożarna będzie mogła nadawać własne komunikaty radiowe
Źródło zdjęć: © Pixabay
Łukasz Michalik

Zakłócanie łączności radiowej jest w Polsce karalne. Niektóre służby mają jednak do tego prawo i już niebawem skorzysta z niego straż pożarna. Strażacy zainwestowali w sprzęt, dzięki któremu będą mogli zakłócać audycje radiowe.

Radiowa informacja o strażakach

Nie chodzi tu jednak o złośliwe utrudnianie słuchania radia, ale o bezpieczeństwo - wozy strażacki będą mogły zakłócać odbiór radia w promieniu 100 metrów od siebie. Dzięki temu zamiast muzyki czy jakiejś audycji wszyscy kierowcy, słuchający w okolicy dowolnej stacji, usłyszą w głośnikach komunikat nadawany przez strażaków, a także zobaczą wiadomości na wyświetlaczach odbiorników z RDS.

Celem takiego działania jest uprzedzenie kierowców, że zbliża się pojazd, któremu należy ustąpić miejsca. Chodzi o uniknięcie sytuacji, gdy kierujący dostrzegają wóz strażacki w ostatniej chwili, gdy z różnych powodów nie ma miejsca na manewrowanie, zjechanie na bok i zapewnienie strażakom wolnego przejazdu.

Komunikat strażaków da kierowcom nieco więcej czasu
Komunikat strażaków da kierowcom nieco więcej czasu© Pixabay

Szwedzi byli pierwsi

Testy urządzeń tego typu rozpocznie niebawem wielkopolska straż pożarna. Warto wspomnieć, że próby nadawania przez straż pożarną własnego komunikatu radiowego z powodzeniem przetestowano zaledwie przed rokiem w Szwecji.

To właśnie tam studenci Królewskiego Instytutu Technologicznego opracowało system Evam, którego celem jest ostrzeganie przez radio kierowców. Zdaniem pomysłodawców znacznie wydłuża to czas, w którym kierowcy mogą zareagować, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo na drodze i szanse strażaków na sprawny przejazd zatłoczoną drogą.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.