Strażacy będą zakłócać radio. To sposób na poprawę bezpieczeństwa

Straż pożarna będzie mogła nadawać własne komunikaty radiowe
Straż pożarna będzie mogła nadawać własne komunikaty radiowe
Źródło zdjęć: © Pixabay
Łukasz Michalik

23.01.2019 10:12, aktual.: 09.03.2022 10:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Straż pożarna kupiła sprzęt do zakłócania łączności radiowej. Dzięki temu już niebawem kierowcy mogą usłyszeć w głośnikach – zamiast radia – komunikaty państwowych służb.

Zakłócanie łączności radiowej jest w Polsce karalne. Niektóre służby mają jednak do tego prawo i już niebawem skorzysta z niego straż pożarna. Strażacy zainwestowali w sprzęt, dzięki któremu będą mogli zakłócać audycje radiowe.

Radiowa informacja o strażakach

Nie chodzi tu jednak o złośliwe utrudnianie słuchania radia, ale o bezpieczeństwo - wozy strażacki będą mogły zakłócać odbiór radia w promieniu 100 metrów od siebie. Dzięki temu zamiast muzyki czy jakiejś audycji wszyscy kierowcy, słuchający w okolicy dowolnej stacji, usłyszą w głośnikach komunikat nadawany przez strażaków, a także zobaczą wiadomości na wyświetlaczach odbiorników z RDS.

Celem takiego działania jest uprzedzenie kierowców, że zbliża się pojazd, któremu należy ustąpić miejsca. Chodzi o uniknięcie sytuacji, gdy kierujący dostrzegają wóz strażacki w ostatniej chwili, gdy z różnych powodów nie ma miejsca na manewrowanie, zjechanie na bok i zapewnienie strażakom wolnego przejazdu.

Komunikat strażaków da kierowcom nieco więcej czasu
Komunikat strażaków da kierowcom nieco więcej czasu© Pixabay

Szwedzi byli pierwsi

Testy urządzeń tego typu rozpocznie niebawem wielkopolska straż pożarna. Warto wspomnieć, że próby nadawania przez straż pożarną własnego komunikatu radiowego z powodzeniem przetestowano zaledwie przed rokiem w Szwecji.

To właśnie tam studenci Królewskiego Instytutu Technologicznego opracowało system Evam, którego celem jest ostrzeganie przez radio kierowców. Zdaniem pomysłodawców znacznie wydłuża to czas, w którym kierowcy mogą zareagować, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo na drodze i szanse strażaków na sprawny przejazd zatłoczoną drogą.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)