Stuxnet - pogromca irańskich systemów informatycznych

Stuxnet - wiecie, co to jest? Pewnie nie, więc wyjaśniam: to robak, który w ubiegłą sobotę (25 IX 2010) zaatakował Iran. Oczywiście nie militarnie, ale informatycznie. Infekcji uległo 30 tysięcy komputerów - wszystkie działające pod Windows. To nie wszystko.

Stuxnet
Stuxnet
Henryk Tur

Stuxnet - wiecie, co to jest? Pewnie nie, więc wyjaśniam: to robak, który w ubiegłą sobotę (25 IX 2010) zaatakował Iran. Oczywiście nie militarnie, ale informatycznie. Infekcji uległo 30 tysięcy komputerów - wszystkie działające pod Windows. To nie wszystko.

Robak atakował przemysłowe systemy informatyczne oraz serwery. Na liście "ofiar" jest między innymi grupa komputerów obsługujących elektrownię atomową w Bushehr. Jako że awarii ani też wybuchu nie było (na szczęście), zapewne irańskim informatykom udało się opanować sytuację.

Mahmoud Alyaie, specjalista IT z Ministerstwa Przemysłu i Górnictwa Iranu, powiedział, że około 30 tys. adresów IP w kraju wykazuje infekcję Stuxnet. Ale prawda może być o wiele bardziej brutalna. W Iranie wiele komputerów łączy się z Internetem, używając jednego adresu IP, faktyczna liczba zainfekowanych maszyn może być dużo większa - nawet dwukrotnie.

Stuxnet, nazwany przez jednego badaczy, który dokonał rozłamania jego kodu, "przełomowym", używa wielu niezałatanych lub dopiero co poznanych (tzw."zero-day") luk w systemie Windows, kamufluje złośliwy kod przy użyciu skradzionych certyfikatów cyfrowych, ukrywa go, używając rootkitu i zmienia oprogramowanie sterowników maszynowych PLC, aby włożyć nowe instrukcje do oprogramowania, które zarządza tymi maszynami. Miejmy nadzieję, że żadnemu z naszych czytelników nie zdarzy się napotkać tego nieprzyjemnego "osobnika".

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.