Sub - najmniejsza latarka świata. Światło, które możesz mieć zawsze przy sobie

Sub - najmniejsza latarka świata. Światło, które możesz mieć zawsze przy sobie

Sub - najmniejsza latarka świata
Sub - najmniejsza latarka świata
Źródło zdjęć: © Kickstarter/pakiet prasowy
Łukasz Michalik
31.01.2019 08:57, aktualizacja: 09.03.2022 09:09

Postęp w branży latarek jest niesamowity. Na rynek trafiają coraz lepsze modele, łączące malejący rozmiar z rosnącą jasnością i czasem świecenia. Dobrym przykładem jest Sub – najmniejsza latarka świata.

Latarka Sub wygląda bardzo niepozornie. Przypomina raczej breloczek czy jakąś zawieszkę niż sprzęt, który skutecznie rozświetli nam ciemność. Przy 2,5 cm długości i 1 cm średnicy wydaje się mniejsza od karty SIM czy drobnej monety.

Mimo niepozornych rozmiarów oferuje zaskakująco wiele – 30 lumenów to aż nadto, by w ciemnościach ułatwić znalezienie kluczy czy zorientowanie się w najbliższej okolicy albo nieznanym pomieszczeniu.

Aluminiowe wrzeciono

Korpus latarki jest zbudowany z aluminium. Mieszczą się w nim 3 wymienialne baterie AG1 (popularne, tanie "pastylki"). Latarka nie oferuje trybów świecenia – dostępny jest, jeden, podstawowy, uruchamiany poprzez popularny w małych latarkach włącznik, bazujący na przekręceniu korpusu latarki.

Sub - najmniejsza latarka świata
Sub - najmniejsza latarka świata© Kickstarter/pakiet prasowy

Sub spełnia przy tym normę IP67, gwarantującą wodo- i pyłoszczelność, i jest oferowany w dwóch kolorach: złotym i czarnym. Po jednej stronie wrzecionowatego kształtu latarki znalazło się źródło światła, a po drugiej – niewielkie oczko, pozwalające na przyczepienie jakiejś linki, przeciągnięcie metalowego kółka czy małego karabinka.

Sub - najmnijesza latarka świata
Sub - najmnijesza latarka świata© Kickstarter/pakiet prasowy

Ciekawy pomysł, mało szczegółów

Nieco zastrzeżeń można mieć za to do sposobu, w jaki twórcy reklamują swój produkt. Możemy się dowiedzieć choćby tego, że do budowy latarki wykorzystano aluminium klasy kosmicznej (jakby to cokolwiek znaczyło), a także, że latarka jest odporna na ogień, co jest oczywistą bzdurą.

W udostępnionej specyfikacji brakuje również informacji o czasie świecenia. Nie poznamy także specyfikacji diody i dowiemy się również tego, z jakiego materiału jest wykonana "szybka" – przezroczysta osłona źródła światła.

Sub - najmniejsza latarka świata
Sub - najmniejsza latarka świata© Kickstarter/pakiet prasowy

Lista uwag w przypadku tak małego gadżetu może wydać się czepialstwem, jednak warto umieścić ją w kontekście ceny latarki Sub. Na razie twórcy oferują ją w przedsprzedaży na Kickstarterze, gdzie bez problemu wielokrotnie przekroczyli cel zbiórki, ustalony na skromne 3,2 tys. dol.

W przedsprzedaży za jedną sztukę producent życzy sobie 19 dolarów, czyli kwotę, za którą można kupić całkiem przyzwoitą, niewiele większą latarkę, jak choćby model Olight i1R EOS z dwoma trybami świecenia i akumulatorem ładowanym przez port microUSB, albo prostą i tanią, równie małą Walther Pro NL10.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/6]

Latarka EDC, którą warto mieć przy sobie

Niezależnie od tego Sub wydaje się gadżetem godnym polecenia – to latarka z rodzaju tych, które kupujemy raz, umieszczamy w jakimś sensownym miejscu, jak pęk kluczy, portfel, suwak kurtki czy bluzy i zapominamy o jej istnieniu do czasu, aż będzie potrzebna. A – znając życie – prędzej czy później będzie.

Jeśli cenimy sobie miniaturyzację, ale od mikrolatarki oczekujemy nieco większych możliwości, niż oferuje Sub, warto zwrócić uwagę na wspomnianą wcześniej latarkę Olight i1R EOS, zapewniającą nawet 130 lumenów. Jeśli od siły światła wyżej cenimy jego niezawodność i czas działania, również istnieje ciekawa alternatywa – latarka trytowa, w której źródłem słabego, ale pomocnego w ciemnościach światła jest promieniotwórczy pierwiastek o ponad 12-letnim czasie połowicznego rozpadu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)