Superszybkie kamery zadebiutują w lutym i marcu

W lutym i marcu odbędą się w Oslo narciarskie mistrzostwa świata. Czy ktoś lubi tą dyscyplinę sportu, czy nie, z pewnością każdego gadżetomaniaka zainteresuje fakt, że zostaną tam użyte będą kamery, które mogą wykonać aż pięć tysięcy zdjęć na sekundę!

Narciarstwo
Narciarstwo
Henryk Tur

W lutym i marcu odbędą się w Oslo narciarskie mistrzostwa świata. Czy ktoś lubi tą dyscyplinę sportu, czy nie, z pewnością każdego gadżetomaniaka zainteresuje fakt, że zostaną tam użyte będą kamery, które mogą wykonać aż pięć tysięcy zdjęć na sekundę!

Oto jak tłumaczy ich zastosowanie dyrektor sportowy mistrzostw, John Aalberg:

Urządzenie składa się z dwóch kamer ustawionych po obu stronach linii mety, które będą wykonywać 4-5 tys. zdjęć na sekundę i w ten sposób nie dojdzie już do sytuacji, kiedy zaistnieją wątpliwości przy ustalaniu kolejności. Tak zaawansowana cyfrowa technologia sprawi, że już nigdy nie będą przyznawane medale ex aequo dla dwóch zawodników. Sprzęt jest testowany podczas zawodów Pucharu Świata. Używany jest również w wyścigach motocyklowych i Formuły 1.

Dla Norwegów jest to także sprawa honoru. W 1982 roku doszło do tego, że złote medale przyznano ex aequo sztafetom Norwegii i ZSRR. Mało tego - brązowym medalem podzieliły się ekipy NRD i Finlandii. Mieliśmy także podczas igrzysk w Salt Lake City sytuację, że Norwegom Thomasowi Alsgaardowi i Frode Estili przyznano dwa srebrne medale w biegu na dochodzenie. Czy nie powtórzy się taka sytuacja? Aalber wyjaśnia:

Tam używana była kamera robiąca 1100 zdjęć na sekundę, czyli pomiar wykonywany był z dokładnością do jednej tysięcznej sekundy. Wtedy był to szczyt techniki, lecz - jak widać - to nie wystarczyło.

Niestety, szczegółów technicznych dotyczących tych kamer póki co nie podano. Jednak za parę miesięcy przekonamy się, czy naprawdę są tak dobre, jakie mają być.

Źródło: własne

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.