Światowy Dzień Roweru. Polska ma swój wkład w ustanowieniu tego święta

Światowy Dzień Roweru. Polska ma swój wkład w ustanowieniu tego święta

3 czerwca to Światowy Dzień Roweru.
3 czerwca to Światowy Dzień Roweru.
Źródło zdjęć: © Getty Images/NurPhoto / Contributor
Karolina Modzelewska
03.06.2020 15:18, aktualizacja: 08.03.2022 15:25

Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 3 czerwca Światowym Dniem Roweru. Inicjatorem tego pomysłu był Polak – prof. Leszek Sibilski. Dzięki niemu powszechnie znane i używane rowery w końcu zostały uhonorowane własnym świętem.

Pierwsze prototyp roweru pojawił się latem 1817 roku. Karl Freiherr Drais von Sauerbronn pokazał swój wynalazek, czyli maszynę do biegania. Urządzenie wzbudziło ogromną sensację. Zostało opatentowane rok później - w 1818 roku.

Od tego czasu minęło ponad 200 lat, a obecnie dostępne rowery zaskakują swoją różnorodnością. Jest to sprzęt, który można z łatwością dostosować do własnych preferencji i potrzeb. Dodatkowo stanowią niezwykle popularny i ekologiczny środek transportu.

Światowy Dzień Roweru

Dwieście lat po opatentowaniu roweru Organizacja Narodów Zjednoczonych zdecydowała, że ustanowi Światowy Dzień Roweru. Taka decyzja zapadła 12 kwietnia 2018 roku. Decydenci uznali, że będzie to doskonała okazja do zwiększenia globalnej świadomości dotyczącej społecznych korzyści używania rowerów. Chodzi przede wszystkim o możliwości transportowe, ale także o relaks.

Deklaracja ONZ zachęca państwa członkowskie, aby poświęciły większą uwagę rowerom jako pojazdom, które posiadają ważny wkład w zrównoważony rozwój, edukację, promowanie zdrowego trybu życia, a nawet tolerancji i szacunku do innych.

Rowerowy pomysł Polaka

Ciekawostką związaną ze Światowym Dniem Roweru jest to, że jego inicjatorem był Polak - prof. Leszek Sibilski, który wykłada socjologię na Montgomery College w stanie Maryland. Mężczyzna jest byłym kolarzem i członkiem młodzieżowej kadry Polski, dlatego sprawy związane z rowerami nie są mu obce.

  • Sam pomysł rodził się na drodze ewolucji. Na początku napisałem artykuł na temat kolarstwa dla Banku Światowego "Cycling is Everyone's Business" (ang. "Kolarstwo jest sprawą każdego"), który został wybrany artykułem roku w 2015, a pond 40 000 osób na całym świecie go przeczytało. Następnie napisałem artykuł, zastanawiając się głośno, właściwie dlaczego takiego dnia nie ma w systemie ONZ – przyznał Sibilski w rozmowie z portalem rowery.org.

Realizacja całego pomysłu zajęła Sibilskiemu trzy lata. Ostatecznie projekt ustanowienia Światowego Dnia Roweru został zgłoszony ONZ przez Turkmenistan, który zaangażował się w realizację pomysłu Polaka. Po 6 miesiącach owocnej współpracy rezolucja ONZ dotycząca Światowego Dnia Roweru została podpisana przez 193 państwa.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)