Symulator Dunker dla tureckiej marynarki. Wsadzą do niego żołnierzy i zatopią w basenie

Turecka marynarka wojenna odebrała pierwszy symulator, przeznaczony do nauki ucieczki z tonącego śmigłowca. Opracowany przez koncern Meteksan Defense sprzęt został już zbudowany i zainstalowany w tureckiej bazie Topel w Izmit. Co sprawia, że Dunker jest niezwykłym urządzeniem?

Symulator Dunker
Symulator Dunker
Źródło zdjęć: © Meteksan Defense
Łukasz Michalik

Dunker to kompleksowy system, pozwalający w kontrolowanych warunkach zasymulować upadek śmigłowca albo niewielkiego samolotu do oceanu. Dzięki niemu żołnierze są w stanie przećwiczyć ewakuację z tonącej maszyny w warunkach bardzo zbliżonych do rzeczywistych, a jednocześnie nie wystawiać swojego życia na realne zagrożenie.

Dunker to funkcjonalna makieta ładowni śmigłowca (tę część można zmieniać albo przearanżować), umieszczona na specjalnym uchwycie – HUET (Helicopter Underwater Escape Trainer). Dzięki niemu można obracać ładownią, przechylać nią czy poruszać pod różnymi kątami, zarówno nad wodą, jak i po zanurzeniu kabiny.

Ma na celu symulowanie zachowania uszkodzonego śmigłowca i przygotować żołnierzy na przetrwanie ewakuacji z jego pokładu zarówno nad, jak i pod wodą. Uzupełnieniem makiety jest basen z generatorem fal, zraszaczami, dmuchawami i systemem nagłaśniającym, a także symulującym działanie łopat wirnika śmigłowca.

Wszystkie te elementy pozwalają na odwzorowanie bardzo różnych warunków pogodowych – także tych ekstremalnych, gdy maszyna roztrzaskuje się o fale podczas sztormu.

Producent podkreśla także możliwość ćwiczenia na symulatorze lądowania w wodzie na spadochronie, przechodzenia z tonącej jednostki na pokład okrętu ratunkowego czy podejmowanie rozbitka z wody do ładowni śmigłowca.

Łukasz Michalik, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.