Systemy Mistral w Ukrainie. Rosjanie mają się czego obawiać

Systemy Mistral w Ukrainie. Rosjanie mają się czego obawiać

Odpalanie przenośnego zestawu Mistral.
Odpalanie przenośnego zestawu Mistral.
Źródło zdjęć: © MBDA | Ardi
Karolina Modzelewska
30.05.2022 14:40, aktualizacja: 31.05.2022 09:55

Do sieci trafiły kolejne zdjęcia pokazujące wykorzystanie przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Mistral przez ukraińskich żołnierzy. Tego typu broń pozwala na eliminację szerokiej gamy celów - od bezzałogowych statków powietrznych, aż po szybkie samoloty i myśliwce. Czym jest system Mistral?

Jak już informowaliśmy, w kwietniu Norwegia ogłosiła, że przekaże ukraińskiej armii około 100 systemów Mistral. Sprzęt najprawdopodobniej dotarł do Ukrainy na początku maja, bo wtedy zaczęły pojawiać się pierwsze zdjęcia pokazujące ich wykorzystywanie przez mobilne grupy ukraińskich żołnierzy. Najnowsze fotografie przedstawiają 3. Oddzielną Brygadę Pancerną Sił Zbrojnych Ukrainy podczas szkolenia z wykorzystania systemów Mistral.

System Mistral pomaga chronić niebo nad Ukrainą

Mistral to francuski systemem przeciwlotniczych pocisków rakietowych bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), produkowany przez koncern zbrojeniowy MBDA (wcześniej Matra BAE Dynamics). Mistral MANPADS (ang. Man-portable air-defence system), wykorzystywany przez ukraińską armię, jest przenośnym przeciwlotniczym zestawem rakietowym ppzr. Tworzy go pocisk Mistral oraz wyrzutnia wyposażona m.in. w optyczny zestaw celowniczy, nocny system wizyjny i system identyfikacji "przyjaciel lub wróg".

Lekka przenośna wyrzutnia, która waży mniej niż 20 kg, może być używana samodzielnie lub też uruchamiana z pojazdów, statków, helikopterów czy dachów budynków. Jak już informowaliśmy, do jej obsługi potrzeba dwóch osób. Jedna osoba odpowiada za przenoszenie wyrzutni, a druga pocisku. Jeśli jednak misję prowadzi się w prostym środowisku taktycznym, system może obsługiwać jeden żołnierz. Jego montaż i przygotowanie do działania zajmuje około 60 sekund.

Pociski Mistral to broń typu fire-and-forget (z ang. wystrzel i zapomnij), co oznacza, że są to pociski samonaprowadzające się na cel. Wyposażono je w dwustopniowy silnik rakietowy, zaprojektowany i opracowany przez Snecma Propulsion Solide i uzbrojono w 3-kilogramową głowicę odłamkowo-burzącą, której produkcją zajmuje się Manufacture de Machines du Haut Rhin SA.

W pociskach zastosowano zaawansowaną technologię naprowadzania na podczerwień, która po odpaleniu jest w pełni autonomiczna. Pocisk może lecieć na maksymalnej wysokości 3 km, jego maksymalna prędkość to 930 m/s, a maksymalny zasięg to 7,5 km. Dodatkowo pocisk wykorzystuje laserowy mechanizm detonacji zbliżeniowej, który zmniejsza ryzyko przedwczesnej detonacji. Jak donosi serwis Militarnyj, Mistral MANPADS w różnych konfiguracjach służą w około 25 różnych armiach świata.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie