Sztuczna skóra, która pozwala robotom czuć

Technologia używana w procesie konstrukcji robotów wchodzi na coraz wyższy poziom. Teraz udało się osiągnąć, żeby nasi mechaniczni bracia zdobyli zmysł, który był wcześniej dla nich nieosiągalny – zmysł dotyku.

Roboty będą mogły odczuwać dotyk.
Roboty będą mogły odczuwać dotyk.
Źródło zdjęć: © CNN.com
Mateusz Czerniak

W zeszłym miesiącu naukowcy odsłonili sztuczną skórę, która umożliwia robotom odczuwanie i reagowanie na kontakt fizyczny. To umiejętność, która będzie im potrzebna, kiedy ich kontakt z ludźmi stanie się większy.

A jeśli o tym mowa, to trzeba zaznaczyć, że już w 2017 roku, według raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki, producenci na całym świecie używali około 85 robotów przemysłowych na 10 tys. pracowników.

Roboopiekuni

Zmysł dotyku jest w tym kontekście dla robotów niezbędny, ponieważ są oni w stanie wywierać siły, które mogłyby poważnie zranić człowieka. Oprócz tego rozwój takiej technologii może przyczynić się do wykorzystania robotów w przyszłości, jako opiekunów, pracowników służby zdrowia, i towarzyszy.

[wpvideo]https://wideo.wp.pl/robot-na-dzien-dziecka-rodzice-chca-by-zabawa-laczyla-sie-z-edukacja-6386552008365697v[/wpvideo]

Naukowcy zbudowali "sztuczną skórę" poprzez użycie 13 tys. czujników, którymi pokryli w całości robota, a które wykrywają temperaturę, przyspieszenie, ciśnienie i bliskość.

Zespół pracuje obecnie nad stworzeniem mniejszych komórek czujnikowych, które mogłyby być produkowane masowo.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.