Ta kamera widzi niemal wszystko. Nawet kości i tkanki

Amerykańscy eksperci opracowali kamerę o wysokiej rozdzielczości, która jest w stanie obrazować ludzkie kości i tkanki. Naukowcy zdradzają, że prototypy ich urządzeń wykorzystują światło widzialne oraz podczerwień.

Ta kamera widzi niemal wszystko. Nawet kości i tkanki
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Northwestern University
Adam Gaafar

Stosunkowo nowa technika obrazowania poza linią wzroku (NLoS) jest ciągle rozwijana. Naukowcy z McCormick School of Engineering na Northwestern University twierdzą, że opracowali właśnie rozwiązanie, które może mieć bardzo szerokie zastosowanie. W porównaniu z pokrewnymi technologiami obrazowania NLoS nowa metoda jest w stanie szybko rejestrować obrazy z wysoką precyzją. Badania na ten temat zostały opublikowane 17 listopada na łamach Nature Communications.

 Technologia z dużym potencjałem

– Nasza technologia zapoczątkuje nowy etap dotyczący możliwości obrazowania – powiedział Florian Willomitzer z McCormick School of Engineering, jeden z autorów badania, cytowany przez serwis Interesting Engineering. Kamera opracowana przez jego zespół pozwala oglądać przedmioty znajdujące się za rogiem, a nawet… pod ludzką skórą.

– Nasze obecne prototypy czujników wykorzystują światło widzialne lub podczerwone, ale zasada jest uniwersalna i można ją rozszerzyć na inne długości fal. Na przykład tę samą metodę można zastosować przy falach radiowych do eksploracji kosmosu lub podwodnego obrazowania akustycznego – mówi Willomitzer.

Jak czytamy w Interesting Engineering, opracowana metoda może znaleźć zastosowanie m.in. w nieinwazyjnym obrazowaniu medycznym, systemach wczesnego ostrzegania w pojazdach oraz inspekcjach przemysłowych w małych przestrzeniach. 

Opisując sposób działania kamery, naukowcy wspominają o świetle latarki padającym na dłoń. Tłumaczą, że technika NLoS pozwala uchwycić rozproszone światło padające na obiekt, dzięki czemu można zrekonstruować spójne obrazy. W przeciwieństwie do latarki, kamery opracowane przez amerykańskich naukowców umożliwiają zobaczenie tego, co znajduje się wewnątrz – na przykład kości śródręcza.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
innowacjenaukainnowacje technologiczne

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.