Tak będzie wyglądać rolnictwo przyszłości. Pojawiają się autonomiczne traktory

Firma CNH Industrial zaprezentowała pierwszy prototyp lekkiego elektrycznego lub zasilanego biometanem traktora z możliwościami jazdy autonomicznej sterowanego za pomocą smartfona.

Ekologiczny traktor od CNH Industrial.
Ekologiczny traktor od CNH Industrial.
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | CNH Industrial
Przemysław Juraszek

10.12.2022 14:21

Jak wskazuje portal Engadget prototypowy traktor o sporo mówiącej nazwie New Holland T4 Electric Power jest modelem elektrycznym, więc producent chwali się zerową emisją CO2 bądź cichszą pracę od konwencjonalnych modeli z silnikiem diesla. Producent chwali się, że bateria jest na tyle duża, że starczy na cały dzień pracy w zależności od wykonywanych zadań. Z kolei w razie problemu możliwe jest naładowanie baterii do pełna przy pomocy dostępnych w sprzedaży szybkich ładowarek.

Producent też zachwala niższe kosztu eksploatacji oraz oszczędność pracy, ponieważ rolnik może zajmować się w tym czasie innymi rzeczami. Elektryczny traktor można kontrolować za pomocą smartfona, a zestaw sensorów i kamer umieszczonych na dachu pozwala omijać przeszkody i poruszać po wytyczonych ścieżkach.

Zastosowany silnik o mocy 120 KM zapewnia maksymalną prędkość 40 km/h co nie odbiega od spalinowych konkurentów, a ponadto traktor może służyć w charakterze ogromnego powerbanku zasilającego okoliczne urządzenia elektryczne. Cena nie jest znana, a rozpoczęcie produkcji traktora New Holland T4 Electric Power jest planowana na koniec 2023 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Traktor na będący efektem ubocznym hodowli metan

CNH Industrial zaprezentowała też traktor T7 Methane Power LNG wykorzystujący jako paliwo biometan będący efektem ubocznym hodowli. Wykorzystanie biometanu jako odnawianego źródła energii w biogazowniach jest także rozważane jako jeden z istotnych punktów rozwoju polskich wsi, o czym pisał Karol Kołtowski.

Traktor T7 Methane Power LNG nie ma określonej daty premiery w porównaniu do modelu elektrycznego, ale perspektywa darmowego paliwa dla wielu rolników nieprzychylnych napędowi elektrycznemu może się okazać zachęcająca. Plusem poza zmniejszeniem kosztów w obydwu przypadkach jest też zmniejszenie negatywnego wpływu rolnictwa na klimat.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.