Tanie drukowane baterie niedługo w sklepach?

Fot. Fraunhofer-Gesellschaft
Fot. Fraunhofer-Gesellschaft
Marek Maruszczak

05.07.2009 16:05, aktual.: 14.03.2022 12:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szykuje się rewolucja wśród wielu urządzeń wymagających bateryjnego zasilania. Naukowcy stworzyli baterie, które są przyjazne dla środowiska, niezwykle tanie, lekkie i bardzo cienkie.

Szykuje się rewolucja wśród wielu urządzeń wymagających bateryjnego zasilania. Naukowcy stworzyli baterie, które są przyjazne dla środowiska, niezwykle tanie, lekkie i bardzo cienkie.

Co byście powiedzieli gdyby baterie można było drukować tak samo jak wzory na koszulkach?

Najwyższy czas to powiedzieć, ponieważ naukowcy z Chemnitz pod przewodnictwem Prof. Dr. Reinhard Baumann właśnie opracowali metodę drukowania baterii sitodrukiem. "Farba" jest przeciskana przez matrycę i pokrywa wybrane podłoże.

Nowe baterie nie mają nawet milimetra grubości, ważą mniej niż gram, a koszt produkcji to około 1 cent za 1,5 V baterię.

Nie zawierają także rtęci, więc są przyjazne dla środowiska. Anoda jest wykonana z cynku, a katoda z manganu. W wyniku reakcji między dwoma materiałami wytwarzane jest napięcie elektryczne.

W trakcie reakcji oba materiały ulegają powolnemu rozkładowi, dlatego baterie mają ograniczoną żywotność.

Jedna bateria to 1,5 V (nie wiadomo jaką powierzchnię dokładnie zajmuje taka bateria). Łącząc kilka sztuk można uzyskać także 3 V, 4,5 V i 6 V.

Wynalazek wiele różnych zastosowań. Kartki z życzeniami, wszelkiego rodzaju reklamówki i foldery to tylko kilka spośród potencjalnych sposobów wykorzystania drukowanych baterii.

Pierwsze baterie zostały już wyprodukowane w laboratorium. Do końca roku można spodziewać się produktów gotowych do wejścia na rynek. Pytanie tylko, kto zostanie dystrybutorem i kiedy zdecyduje się na sprzedaż wynalazku. Wśród producentów tradycyjnych baterii mogą znaleźć się przeciwnicy wynalazku.

Źródło: Science Daily

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)