Tanie drukowane baterie niedługo w sklepach?

Szykuje się rewolucja wśród wielu urządzeń wymagających bateryjnego zasilania. Naukowcy stworzyli baterie, które są przyjazne dla środowiska, niezwykle tanie, lekkie i bardzo cienkie.

Fot. Fraunhofer-Gesellschaft
Fot. Fraunhofer-Gesellschaft
Marek Maruszczak

05.07.2009 | aktual.: 14.03.2022 12:18

Szykuje się rewolucja wśród wielu urządzeń wymagających bateryjnego zasilania. Naukowcy stworzyli baterie, które są przyjazne dla środowiska, niezwykle tanie, lekkie i bardzo cienkie.

Co byście powiedzieli gdyby baterie można było drukować tak samo jak wzory na koszulkach?

Najwyższy czas to powiedzieć, ponieważ naukowcy z Chemnitz pod przewodnictwem Prof. Dr. Reinhard Baumann właśnie opracowali metodę drukowania baterii sitodrukiem. "Farba" jest przeciskana przez matrycę i pokrywa wybrane podłoże.

Nowe baterie nie mają nawet milimetra grubości, ważą mniej niż gram, a koszt produkcji to około 1 cent za 1,5 V baterię.

Nie zawierają także rtęci, więc są przyjazne dla środowiska. Anoda jest wykonana z cynku, a katoda z manganu. W wyniku reakcji między dwoma materiałami wytwarzane jest napięcie elektryczne.

W trakcie reakcji oba materiały ulegają powolnemu rozkładowi, dlatego baterie mają ograniczoną żywotność.

Jedna bateria to 1,5 V (nie wiadomo jaką powierzchnię dokładnie zajmuje taka bateria). Łącząc kilka sztuk można uzyskać także 3 V, 4,5 V i 6 V.

Wynalazek wiele różnych zastosowań. Kartki z życzeniami, wszelkiego rodzaju reklamówki i foldery to tylko kilka spośród potencjalnych sposobów wykorzystania drukowanych baterii.

Pierwsze baterie zostały już wyprodukowane w laboratorium. Do końca roku można spodziewać się produktów gotowych do wejścia na rynek. Pytanie tylko, kto zostanie dystrybutorem i kiedy zdecyduje się na sprzedaż wynalazku. Wśród producentów tradycyjnych baterii mogą znaleźć się przeciwnicy wynalazku.

Źródło: Science Daily

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.