Tankujesz "pod korek"? Mechanicy mają na ten temat jasne zdanie

Tankowanie samochodu nie należy do przyjemnych zadań głównie ze względu na koszty. Dlatego obecnie większość kierowców stara się unikać częstych wizyt na stacjach paliw. Popularna metoda tankowania "pod korek" wcale nie jest w tym przypadku najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Tankujesz "pod korek"? Mechanicy mają na ten temat jasne zdanie
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto, Pedro Fiuza/NurPhoto

12.06.2024 11:48

Bez względu na to, czy twój pojazd wymaga benzyny, LPG, czy oleju, konieczność tankowania jest nieunikniona. Ceny za litr paliwa są jednak na tyle wysokie, że wielu polskich kierowców próbuje znaleźć sposoby na zmniejszenie wydatków. Każdy ma swoje patenty, które mogą być mniej lub bardziej efektywne, ale warto zastanowić się, czy są one naprawdę opłacalne.

Czy tankowanie samochodu "pod korek" to najlepsze rozwiązanie?

Jedną z powszechnie stosowanych metod jest tankowanie "pod korek". Technika polega na nalaniu maksymalnej ilości paliwa do baku, co sprawia, że na stacji paliw możemy stawać rzadziej. Praktyka ta ma jednak kilka poważnych wad.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Większość mechaników dobrze zna metodę tankowania "pod korek" i wie, że nie jest to idealne rozwiązanie. Instrukcje obsługi samochodów często przestrzegają przed takim działaniem, choć wielu kierowców je ignoruje. Tymczasem może się okazać, że podczas nalewania paliwa zacznie ono wypływać przez mały odpływ, co doprowadzi do niepotrzebnych strat.

W zależności od rodzaju dystrybutora używanego na stacji, możliwe jest również cofnięcie paliwa do nalewaka. Takie sytuacje oznaczają dodatkowe koszty, ponieważ za rozlane paliwo trzeba i tak zapłacić. Problemy na tym się nie kończą — nadmiar paliwa w baku może prowadzić do uszkodzeń systemu odpowietrzającego, co zwiększa ryzyko kosztownych napraw.

Jak bezpiecznie i ekonomicznie tankować?

Lepszą taktyką jest tankowanie "do pierwszego odbicia". Oznacza to zakończenie tankowania, gdy usłyszymy specyficzny dźwięk "odbicia" pistoletu paliwowego. Ten charakterystyczny odgłos informuje nas, że bak jest pełny, ale nie przepełniony. Taka metoda zapewnia bezpieczeństwo i nie naraża naszego samochodu na uszkodzenia, a przy tym pozwala uniknąć nadmiernych kosztów napraw.

tankowaniepaliwosamochód
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.