Old Weather, czyli dawne okręty Jej Wysokości w służbie klimatologii

Zooniverse, portal skupiający szereg projektów typu citizen science (w tym słynne GalaxyZoo), poszerzył się o kolejne, tym razem klimatologiczne przedsięwzięcie. Internauci proszeni są w nim o przeglądanie autentycznych dzienników pokładowych okrętów Royal Navy z początku XX w. Cel: bezcenne dla dzisiejszych uczonych dane meteorologiczne sprzed niemal stu lat.

HMS Kinsha na rzece Jangcy (fot. J. Curnow)
HMS Kinsha na rzece Jangcy (fot. J. Curnow)
Tomasz Miller

Zooniverse, portal skupiający szereg projektów typu citizen science (w tym słynne GalaxyZoo), poszerzył się o kolejne, tym razem klimatologiczne przedsięwzięcie. Internauci proszeni są w nim o przeglądanie autentycznych dzienników pokładowych okrętów Royal Navy z początku XX w. Cel: bezcenne dla dzisiejszych uczonych dane meteorologiczne sprzed niemal stu lat.

HMS "Kinsha", środa, 13 lutego 1918 r. Lokalizacja: chiński port rzeczny Hankou. Kolejny nudny dzień przy kei, którego monotonię tylko podkreślała leniwa Jangcy, rozlana tu na więcej niż milę angielską. Jeśli nie liczyć informacji o płynącej w górę rzeki amerykańskiej kanonierce USS "Monocacy" i kilkunastu zdążających w przeciwnym kierunku cywilnych dżonkach, skan pożółkłej strony dziennika pokładowego zawiera jedynie rutynowe komunikaty. Wśród nich znajduje się 7 codziennych raportów meteorologicznych: siła i kierunek wiatru, informacja o zachmurzeniu i opadach, wskazania barometru i dwóch rodzajów termometrów.

Kliknięciem otwieram specjalne okienko i przepisuję w odpowiednie rubryki te kilka cyfr i skrótów literowych. Skreślający je niemal sto lat temu brytyjski marynarz nie mógł był przypuszczać, jak dużą wartość przedstawiać będą te dane dla XXI-wiecznych klimatologów. A szkoda, bo może częściej strugałby ołówek...

"Kinsha" to jeden z 238 brytyjskich okrętów, których dzienniki pokładowe z lat 1912-1925 udostępniono w ramach projektu Old Weather - najnowszej inicjatywy typu citizen science portalu Zooniverse. Projekty tego typu zrzeszają internetowych wolontariuszy proszonych o wykonywanie prostych, niewymagających specjalistycznej wiedzy czynności (w tym wypadku - digitalizacji odręcznego pisma), z którymi nie radzą sobie komputery. Połączone siły fascynatów z wielu zakątków globu pozwalają na dokonanie szybkiej analizy wielkiej ilości danych. Naukowcy mogą w ten sposób prowadzić badania zakrojone na skalę szerszą niż kiedykolwiek.

Nie inaczej rzecz się ma z projektem Old Weather. Aby rozwijać modele klimatologiczne i lepiej zrozumieć ziemski klimat, uczeni desperacko potrzebują danych empirycznych. Niestety, regularne obserwacje meteorologiczne to w dziejach cywilizacji rzecz stosunkowo nowa. Sięgając w archiwach już kilkadziesiąt lat wstecz, natrafimy na spore luki w pogodowej historii świata, a lata poprzedzające rok 1920 to już istna parada białych plam na klimatycznej mapie globu.

Teraz dzienniki pokładowe okrętów wszechobecnej Królewskiej Marynarki Wojennej mają pomóc wypełnić przynajmniej niektóre z tych plam. Nie przemówią one jednak same - aby tak się stało, potrzeba chętnych do pomocy ochotników z całego świata. Wystarczy wysłuchać krótkiego wprowadzenia oraz ewentualnie przejrzeć FAQ i wątek dla początkujących na działającym przy projekcie forum, aby przenieść się w czasy "imperium nigdy niezachodzącego słońca" oraz I Wojny Światowej. Welcome aboard!

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.