Telefon sterowany wzrokiem

Naturalne jest to, że wraz z rozwojem technologii zmienia się sposób jej użytkowania. W tym momencie mam na myśli nowy sposób nawigacji po menu telefonów komórkowych. W niedalekiej przyszłości nasz komórki mogą być sterowane wzrokiem.

Telefon sterowany wzrokiem
Marcin Krzewicki

25.05.2010 | aktual.: 11.03.2022 14:35

Naturalne jest to, że wraz z rozwojem technologii zmienia się sposób jej użytkowania. W tym momencie mam na myśli nowy sposób nawigacji po menu telefonów komórkowych. W niedalekiej przyszłości nasz komórki mogą być sterowane wzrokiem.

Technologię nazwano EyeMenu. Działa ona w następujący sposób. Kiedy użytkownik patrzy na wyświetlacz telefonu, ten podświetla się. Menu główne telefonu można otworzyć po chwili spoglądania się na jego ikonę.

Zasada działania EyeMenu jest bardzo prosta i polega na śledzeniu oczu użytkownika. Konkretnie chodzi o kąt, pod którym skierowana jest źrenica i tęczówka oka. Pomiar i analiza wychylenia gałki ocznej pozwala na wychwycenie miejsca, na które patrzy użytkownik.

Technologia nie jest sama w sobie nowością. Do tej pory korzystało z niej wojsko i osoby niepełnosprawne, aby ułatwić im korzystanie z komputerów osobistych. Nokia stwierdziła, że takie rozwiązanie można z powodzeniem zastosować w przyszłych modelach telefonów. Teraz kiedy technologia umożliwia stworzenie sensorów i cyfrowych kamer w niewielkich rozmiarach to nic nie stoi na przeszkodzie żeby EyeMenu znalazło swoje miejsce w nowoczesnym smartfonach.

Aby kamery i oprogramowanie działały poprawnie niezbędne jest przeprowadzenie kalibracji twarzy użytkownika. Bez tego sprzęt nie będzie mógł poprawnie interpretować zarejestrowanych informacji. Zamiast mierzyć kąt wychylenia oka podda on analizie brew czy nos. Na razie projekt jest dopieszczany i jeszcze trochę poczekamy na pierwsze telefony z technologią EyeMenu.

Źródło: popsci

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.