Telefon zasilany energią kinetyczną

Telefon zasilany energią kinetyczną

telefon
telefon
Marcin Krzewicki
03.01.2010 11:30, aktualizacja: 14.03.2022 09:02

Japońska firma NTT DoCoMo, która produkuje telefony komórkowe zapowiedziała, że do roku 2020 wprowadzi na rynek telefon konwertujący energię kinetyczną na elektryczną.

Co to jest energia kinetyczna?

Energia kinetyczna - to energia obiektu, którą ten posiada dzięki swojemu ruchowi. Definiowana jest jako praca potrzebna do poruszenia ciała o danej masie od spoczynku do określonej prędkości. Standardową jednostką energii kinetycznej jest dżul.

Telefon zasilany energią kinetyczną - o co chodzi?

Oznacza to, że każde poruszenie urządzeniem będzie miało bezpośredni wpływ na długość działania baterii. Zastanawia mnie tylko jeden mankament. Jeżeli odłożymy komórkę na kilka dni czy tygodni do szuflady, a po tym czasie nagle zapragniemy jej użyć to jak ja włączyć? Może wystarczy kilkunastominutowe potrząsanie telefonem, aby się podładował. Może trzeba będzie wsadzić go do kieszeni i biegać z nim przez godzinę? Na chwilę obecną jest to trudne do określenia, ale jeśli firma szykuje się na wprowadzenie nowej technologii, powinna dokładnie przemyśleć ten aspekt.

W roku 2020 do produkcji telefonów firma planuje wykorzystać materiały pochodzące z recyklingu. Powinno to obniżyć potencjale koszty produkcji.

Sprzęt będzie posiadał kilka ekstra dodatków. Jednym z nich będzie możliwość wyświetlania obrazów i wideo w postaci hologramów. Nie chodzi jednak o zaawansowaną technologię. Prawdopodobnie nie będziemy mogli zobaczyć zrobionej przez nas fotografii "w powietrzu". System będzie działał podobnie do zwykłego mini projektora. Aby ujrzeć rzutowane obrazy będzie potrzebna płaska powierzchnia w postaci ściany lub ekranu projekcyjnego.

Oprócz multimedialnych funkcji będziemy mogli spodziewać się kilku aplikacji zwiększających nasze codzienne bezpieczeństwo. Jedną z nich będzie możliwość instalacji domowego identyfikatora, który zastąpi tradycyjne klucze. Na pokładzie telefonu znajdzie się również translator, który może okazać się przydatny podczas redagowania wiadomości e-mail czy sms.

Trudno jest mi określić czy producent dotrzyma obietnicy. Okres 10 lat to całe wieki szczególnie dla technologii, która ostatnimi czasy szybko się rozwija. Koncepcja mogła być stworzona jedynie w celu przyciągnięcia uwagi konsumentów.

źródło: ecofriend

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)