Ten robot może podnieść kroplę. Precyzja przyda się w laboratorium

Inżynierowie z Uniwersytetów w Karolinie Północnej i Kolorado zbudowali maszynę, której miękkie chwytaki pokryte warstwą hydrofobową mogą podnieść nawet pojedynczą kroplę rosy. Robot może być użyteczny dla celów medycznych.

Kropla wody na hydrofobowym płatku kwiatu
Kropla wody na hydrofobowym płatku kwiatu
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Mateusz Tomiczek

20.02.2023 | aktual.: 22.02.2023 14:46

Wiele jest urządzeń mogących służyć do podnoszenia ciał stałych, powstawały już takie, o których mówiono, że są zręczniejsze od ludzkiej dłoni i takie przypominające macki ośmiornicy, jednak wszystkie one operowały na ciałach stałych. Nowe elastyczne chwytaki zaprojektowane w Karolinie Północnej mogą podnieść i przenieść pojedynczą kroplę cieczy. Według testów radzą sobie nawet z próbką o średnicy zaledwie dwóch milimetrów.

Konstrukcja szczypiec

Urządzenie składa się z elastycznych szczypiec o rozmiarach palca i stanowi element tak zwanej "miękkiej robotyki". W przeciwieństwie do robotów wykonanych z twardych materiałów, takich jak metal, miękkie roboty wykorzystują plastiki, tkaniny i gumę. Twórcy tego rozwiązania Jianguo Zhao i Arun Kota stwierdzili, że użycie miękkich materiałów do stworzenia maszyny było naturalne, skoro pracuje ona z niezwykle delikatnymi materiałami, takimi jak krople.

Kolejną ważną rzeczą w robotycznym chwytaku są materiały hydrofobowe, które je pokrywają (takie substancje występują na przykład na płatkach kwiatów). Jest to warstwa substancji, która odpycha nie tylko wodę, ale wszystkie płyny, przez co nie przyczepiają się one do chwytaka. Wiele materiałów jest odpornych na wodę, ale tracą one swoje właściwości w kontakcie z alkoholem lub olejem. Nowy materiał pomógł inżynierom opracować materiałoznawca Wei Wang, który razem z Kotą ukuł na niego nazwę superomnifobicznego. Oznacza to, że odpycha on wszelkiego rodzaju materiały.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zastosowanie w medycynie

Takie urządzenie może bardzo pomóc naukowcom bezpiecznie obchodzić się z płynami biologicznymi, takimi jak krew czy ślina, co może się okazać szczególnie przydatne w laboratoriach, w których badane są próbki, na przykład pod kątem zakażenia COVID-19, grypy lub innych chorób zakaźnych. Manipulowanie nimi przy pomocy tego typu miękkich robotów byłoby rodzajem tarczy ochronnej dla pracujących w laboratorium badaczy.

Soft skills: Researchers invent robotic droplet manipulators for hazardous liquid cleanup

Niestety obsługa urządzenia wymaga jeszcze dopracowania, bo liczba kropel, którymi można z jego pomocą manipulować jednocześnie, jest mocno ograniczona. W obecnej formie raczej nie będzie ono użyteczne dla laboratoriów zakaźnych, jednak Kota i Zhao są dobrej myśli i nadal pracują nad ulepszeniem konstrukcji chwytaka.

Mateusz Tomiczek, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.