Tizen uwolniony przez Samsunga. Firma udostępni go partnerom do smart TV

Tizen uwolniony przez Samsunga. Firma udostępni go partnerom do smart TV

DJ Koh z Samsunga zapowiada udostępnienie systemu Tizen dla patnerów
DJ Koh z Samsunga zapowiada udostępnienie systemu Tizen dla patnerów
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Jan Domański
30.10.2019 22:37, aktualizacja: 09.03.2022 08:52

Samsung ogłosił, że otwiera dostęp do systemu operacyjnego Tizen dla wszystkich zainteresowanych producentów smart TV. Już teraz z racji dominacji Samsunga, jego system jest najczęstszym w przedawanych TV, a powinno być jeszcze lepiej.

Przeglądając udziały z 2018 roku opracowane przez Strategy Analytics, można łatwo zauważyć, że dumnie przoduje Samsung i jego Tizen, który ma 21 procent rynku smart TV. Za nim daleko plasuje się LG ze swoim WebOS mając około 12 procent i dokładnie 10 procent należy do zamykającego podium Android TV.

Tizen, WebOS i dopiero Android TV

Większość wiodących firm zaprzestała używania Androida i przerzuciła się na swoje rozwiązania. Z bardziej znanych producentów został głównie Sony i Philips. Reszta to nie tak poważane i znane na całym świecie firmy jak np. TCL, czy wręcz Manta lub Kruger&Matz i ich odpowiedniki z innych krajów.

Samsung może jeszcze mocniej namieszać na rynku oprogramowania do telewizorów, bo zapowiedział na Samsung Developer Conference 2019, że będzie udostępniał swój system Tizen dla każdego chętnego partnera. Nie wiadomo jeszcze, na jakich zasadach miałoby to funkcjonować, ale już sama zapowiedź daje dużo do myślenia.

398094443586400718
© Materiały prasowe Samsung

Android TV w opałach?

Czy Android TV zostanie totalnie zmarginalizowany? Jeśli mamy dość dobre podzespoły w telewizorze, to Android TV wydaje się najbardziej elastyczny i wszechstronny, poza tym ma najszerszą bazę oprogramowania. Ale licencja i certyfikacja nie jest przecież bezpłatna. Może Samsung rozwiąże kwestię współpracy dużo atrakcyjniej niż Google?

Musimy uzbroić się w cierpliwość i wyczekiwać ewentualnych zmian na rynku i kolejnych szczegółów od Samsunga i innych producentów smart TV. Jak na razie to tylko przypuszczenia, ale potencjalnie udział Android TV może zauważalnie spaść.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)