To pierwsza taka ścieżka rowerowa. Zrewolucjonizuje fotowoltaikę?
We Freiburgu uruchomiono pierwszą w Niemczech fotowoltaiczną ścieżkę rowerową, która może być zapowiedzią nowego trendu w miejskich rozwiązaniach infrastrukturalnych. Choć na razie projekt ma długość tylko 300 metrów, jest to pilotaż, który może zyskać na znaczeniu w przyszłości.
Niemcy chętnie eksperymentują z różnymi sposobami wykorzystania paneli fotowoltaicznych. Obok popularnego już pomysłu montażu fotowoltaiki na balkonach, pojawiają się też nowatorskie rozwiązania, takie jak płoty fotowoltaiczne. Wśród tych innowacyjnych propozycji znalazły się także drogi solarne, z których rozwiązania zaczynają korzystać rowerzyści.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić monitor mobilny ViewSonic VG1655?
Nietypowa ścieżka rowerowa w Niemczech
O pierwszej w Niemczech fotowoltaicznej drodze rowerowej we Freiburgu informuje pv magazine. Nowo otwarta 300-metrowa ścieżka jest inicjatywą pilotażową z potencjalnym wpływem na przyszłe rozwinięcia takich projektów.
Ścieżkę zbudowano z użyciem 900 modułów niemieckiej firmy Solarwatt, co przekłada się na łączną moc instalacji wynoszącą 287 kW. Znajduje się ona w pobliżu stadionu SC Freiburg, który w ramach spójności również wyposażono w panele fotowoltaiczne.
Ile prądu wyprodukuje ścieżka rowerowa?
Ścieżka, zrealizowana przez firmę Badenova, ma produkować rocznie ok. 280 MWh energii, którą głównie będzie wykorzystywał renomowany instytut Fraunhofer ISE. Instytut ten nie tylko zarządza obiektem, ale również monitoruje jego działanie.
Musimy zrewolucjonizować podejście do fotowoltaiki, aby skutecznie integrować podobne projekty w miejskim otoczeniu. Ten pilotażowy projekt pokazuje, jak zróżnować wykorzystanie przestrzeni miejskich - skomentował Heinz-Werner Holscher, członek zarządu Badenova.