Szwajcarska fotowoltaika przy drodze. Nowatorki projekt energetyczny

W Szwajcarii fotowoltaika jest montowana tuż przy drodze, w tym na ścianie oporowej. Firmy K2 Systems i Solarmotion stworzyły inicjatywę, która pokazuje, jak można wykorzystać już istniejącą infrastrukturę do celów energetycznych.

Fotowoltaika przy drodze zrewolucjonizuje rynek energii?
Fotowoltaika przy drodze zrewolucjonizuje rynek energii?
Źródło zdjęć: © zvg | zvg

Jednym z głównych wyzwań dla elektrowni słonecznych jest miejsce, które zajmują. Z tego powodu coraz częściej instalujemy systemy na dachach domów, w ramach BIPV, czyli integracji paneli z elewacjami budynków oraz na różnych innych strukturach, tak jak w opisywanym przypadku ze Szwajcarii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić smartwatch Huawei Watch 4 Pro?

Nietypowa konstrukcja fotowoltaiczna przy drodze

Konsorcjum, które składa się z niemieckiej firmy K2 Systems oraz szwajcarskiej Solarmotion, zainstalowało panele fotowoltaiczne na ścianie oporowej w Teufen, w kantonie Appenzell Ausserhoden. Na tej konstrukcji, która ma nachylenie 75 stopni, zamontowano aż 756 paneli o łącznej mocy 325 kW.

K2 Systems informuje, że do wykonania instalacji użyto szyny montażowej K2 BasicRail w połączeniu z kołkami śrubowymi HUS, dostarczonymi przez firmę Hilti.

Montowanie systemu było wyzwaniem, ponieważ nie mogło naruszyć stabilności ściany. Z tego względu do zakotwień użyto technologii klejenia o głębokości do 90 mm.

Ile energii wyprodukują panele przy drodze?

Oczekuje się, że będzie ona wydajna szczególnie w chłodniejszych miesiącach. Roczne przewidywania dotyczące produkcji to około 230 tys. kWh. Wyprodukowana energia trafi do lokalnej sieci St. Gallisch-Appenzellische Kraftwerke AG (SAK) w ramach szwajcarskiego systemu taryf gwarantowanych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.