To pierwsze takie buty na świecie. Klapki, które zamienią się w kompost

Izraelski startup Balena opracował obuwie, które opisuje jako pierwsze na świecie w pełni kompostowalne klapki. Ten ekologiczny odpowiednik klasycznych butów, zazwyczaj wykonanych z tworzyw sztucznych, rozkłada się znacznie szybciej. Wystarczy "posadzić" je w kompostowniku, a po sześciu miesiącach nie będzie po nich śladu.

Klapki, które ulegają rozkładowi
Klapki, które ulegają rozkładowi
Źródło zdjęć: © YouTube | ©Balena
Karolina Modzelewska

23.01.2023 | aktual.: 23.01.2023 16:36

Rozkładające się setki lat tworzywa sztuczne są poważnym zagrożeniem dla naszej planety. Każdego roku ich ogromna ilość generowana jest przez przemysł odzieżowy, w tym sektor obuwniczy. Wielu z nas co sezon kupuje nowe buty, które w miarę zużycia trafiają do kosza, a następnie mogą (ale nie muszą) trafić do recyklingu. Inny, mniej optymistyczny scenariusz zakłada ich wieloletni rozkład w środowisku.

Buty, które są przyjazne dla środowiska

Rozwiązanie proponowane przez firmę z Izraela może pomóc w eliminacji tych problemów. Jak donosi serwis NoCamels, Balena stworzyła "BioCir, pionierskie tworzywo sztuczne, które zachowuje swój kształt i zastosowanie jak konwencjonalne tworzywo sztuczne". Zostało ono wykorzystane do stworzenia pierwszych na świecie kompostowalnych i biodegradowalnych klapków. Wspomniane tworzywo jest kombinacją naturalnie występujących składników związanych przez polimery o dużej masie cząsteczkowej i modyfikatorów, produkty z BioCir mogą być wytwarzane przez formowanie wtryskowe, wytłaczanie i druk 3D.

Kiedy patrzymy na przyszłość zrównoważonego rozwoju, jasne jest, że sam recykling nie rozwiązuje problemu, należy skierować się w stronę modelu gospodarki o obiegu zamkniętym – podkreślił David Roubach, dyrektor generalny Balena w rozmowie z NoCamels. Dodał: - uzależnienie świata od szybkiej mody generuje rocznie około 92 milionów ton odpadów tekstylnych, a tylko 12 procent materiałów używanych do produkcji odzieży jest poddawanych recyklingowi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na razie firma wyprodukowała 1000 sztuk - zarówno modeli dla kobiet, jak i mężczyzn. Klapki o zapachu cynamonu są dostępne w Tel Awiwie. Ich nabywcy otrzymują nie tylko wyjątkowe obuwie, ale też informacje, gdzie w przypadku zużycia można je zwrócić. To ważny element wpływający na ekologiczność całego rozwiązania. Zastosowany w klapkach materiał BioCir, poddany działaniu specyficznych bakterii i warunków panujących w kompostowni, ulega rozkładowi. Noszący klapki nie muszą się jednak obawiać, że coś się stanie podczas ich użytkowania. Materiał jest trwały, a startup ma ambitne plany dalszego wykorzystania go w branży modowej i zastąpienia nim szkodliwych dla środowiska tworzyw sztucznych.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.