To pierwszy taki pojazd. Japończycy stworzyli latający motocykl

To pierwszy taki pojazd. Japończycy stworzyli latający motocykl

Japończycy stworzyli latający motocykl
Japończycy stworzyli latający motocykl
Źródło zdjęć: © YouTube | The Sun
Adam Gaafar
19.09.2022 16:37, aktualizacja: 19.09.2022 19:19

Japoński startup Aerwins stworzył pierwszy na świecie latający motocykl. Maszyna została niedawno zaprezentowana na targach motoryzacyjnych w Detroit.

Motocykl Hoverbike Aerwins XTurismo, bo o nim mowa, wyznacza nowe szlaki na rynku motoryzacyjnym. Pomysłodawcy projektu zakładają, że produkt może trafić do sprzedaży w USA już w przyszłym roku. Jakie są możliwości tego niezwykłego ścigacza?

Jedyna taka maszyna na świecie

XTurismo ma ponad 3,3 m długości, 2,4 m szerokości i 1,5 m wysokości. Waży 299 kg, a jego nośność wynosi ok. 100 kg. Wiele części pojazdu zostało wykonanych z włókien węglowych. Oszacowano, że motocykl jest w stanie spędzić w powietrzu 30-40 minut i  poruszać się z prędkością maksymalną 97 km/h.

Maszyna została wyposażona w silnik Kawasaki, którego moc nie została dotąd ujawniona. Twórcy XTurismo twierdzą, że narodziny latającego motocyklu to "początek nowej podróży ku przyszłości transportu". Pojazd zawiera zestaw czujników, które mają zapewniać bezpieczeństwo podczas lotu.

XTurismo unosi się nad ziemią za pomocą wielu śmigieł, przez co wydaje się być konstrukcją podobną do quadcoptera. Silnik jest wspomagany akumulatorem. Hałas źródła zasilania w połączeniu z dźwiękami wydawanymi przez śmigła sprawia, że ​​pojazd jest bardzo głośny. Producent ma jednak nadzieję, że w przyszłości uda mu się zmniejszyć w motocyklu liczbę emitowanych przez niego decybeli.

Pojazdy w limitowanej liczbie 200 egzemplarzy zostaną dostarczone jeszcze w tym roku. Produkcja seryjna ma rozpocząć się w momencie, gdy spadną koszty produkcji i związana z nimi cena produktu. Obecnie motocykl ma być sprzedawany w USA za 777 tys. dolarów.

Ze względu na przepisy amerykańskie, korzystanie XTurismo wymaga odbycia kursu lotniczego. Na dodatek w USA nie ma regulacji, które dopuszczałyby tego typu pojazd do ruchu. W tym momencie odbiorcy będą mogli korzystać z XTurismo jedynie na terenie swoich prywatnych posesji. Inaczej wygląda to w kraju producenta – w Japonii latający motocykl mógłby poruszać się w przestrzeni publicznej, a do jego prowadzenia nie jest wymagana odpowiednia licencja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Adam Gaafar, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)