Toksyny determinują styl pływacki

pantofelek
pantofelek
Katarzyna Kieś

21.06.2010 08:30, aktual.: 11.03.2022 14:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak w tytule; na szczęście rzecz dotyczy pierwotniaków a nie ludzi. Naukowcy już budują instrumentarium do superszybkich testów określających czystość wody.

Jak w tytule; na szczęście rzecz dotyczy pierwotniaków a nie ludzi. Naukowcy już budują instrumentarium do superszybkich testów określających czystość wody.

Pracują tez nad algorytmem, dzięki któremu na podstawie wyczynów pływackich Protozoa będzie można z dużą dokładnością określić, co zanieczyszcza wodę. Styl pływania pierwotniaków uzależniony jest bowiem od rodzaju toksyny znajdującej się w wodzie. Tłumaczy się to tym, że substancja zanieczyszczająca wodę wpływa na transport jonów wapnia do rzęsek, które pokrywają ciała tych maleńkich istot. Powoduje to zaburzenia w skoordynowanym dotychczas ruchu witek i rzęsek – struktur odpowiedzialnych za poruszanie się pierwotniaka. Pod wpływem trucizny protozoa zaczynają pływać inaczej niż robiły to dotychczas. I robią to na tyle charakterystycznie, iż da się określić, jaka substancja spowodowała zmianę.

Urządzenie do przeprowadzania tychże testów, które wg wstępnych szacunków kosztować będzie ok. 15000 dolarów, jest w trakcie budowy. Same testy będą zaś tanie – każdy wart będzie ok. 1-2 dolarów, i szybkie – na wykrycie toksyny potrzeba będzie jedynie pół minuty, a nie kilka dni.

Fot. Wikipedia, Barfooz

Źródło: New Scientist

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także