Toshiba Portégé X30: wytrzymały i lekki laptop dla biznesu

Toshiba Portégé X30: wytrzymały i lekki laptop dla biznesu

Toshiba Portégé X30: wytrzymały i lekki laptop dla biznesu
Jarosław Balcerzak
09.05.2017 07:49, aktualizacja: 09.03.2022 11:13

Znana seria Portégé wzbogaci się o nowy model o wyróżniającej się trwałości i mobilności. Producent zadbał także o bezpieczeństwo danych i najnowszą generację podzespołów. Czym jeszcze ma wyróżniać się biznesowa Toshiba?

Uodporniona na upadki i zalania

Wycofanie się Toshiby z komercyjnego rynku komputerów nie przeszkodziło w dynamicznym rozwoju oferty dla profesjonalistów i biznesu. Przypomina o tym kolejna premiera urządzeń marki, wśród których znalazł się mobilny i wytrzymały laptop Portégé X30. Ma on stanowić atrakcyjną ofertę dla firm poszukujących godnych zaufania stacji roboczych.

Nowość dysponuje aluminiowo-magnezową obudową ToughBody, która dzięki wewnętrznej strukturze plastra miodu oferuje zwiększoną wytrzymałość na wstrząsy i uderzenia. Grubość laptopa wynosi 15,9 mm, a waga 1,05 kg jest od poprzednika niższa o 13 proc. Model X30 będzie dostępny w dwóch kolorach obudowy: niebieskim (Onyx Blue) oraz złotym (Light Gold).

Pełnowymiarowa klawiatura jest pozbawiona bloku numerycznego, została natomiast podświetlona i uszczelniona na wypadek zalania. W obszernego touchpada SecurePad wbudowano z kolei czytnik linii papilarnych Synaptics Natural ID. Wśród złącz znalazły się dwa USB-C 3.1 (z Thunderbolt 3), USB 3.0, HDMI, RJ45, 4-polowy audio jack oraz czytnik kart pamięci microSD.

Obraz

Bezpieczeństwo danych jako priorytet

Portégé X30 korzysta z dwóch modeli 2-rdzeniowych i 4-wątkowych procesorów Intela 7. generacji: Core i5-7300U (2,6-3,5 GHz) oraz i7-7600U (2,8-3,9 GHz). Oba wykorzystują układy graficzne Intel HD 620, a wspiera je 8 lub 16 GB pamięci RAM DDR4 o taktowaniu 2133 MHz. Dane trafiają na dyski SSD na interfejsie M.2 (PCIe ×4 Gen3 z NVMe) o pojemności 256 lub 512 GB.

Dotykowa, a przy tym matowa matryca IPS o przekątnej 13,3” wyświetla rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli i oferuje kąty widzenia po 178˚. Systemem operacyjnym jest Windows 10 w wersji Pro, a specyfikację uzupełnia kamera HD z IR (wsparcie Windows Hello i Intel Authenticate), dwa mikrofony TruTalk, gigabitowy LAN oraz dwuzakresowe WiFi z Bluetooth 4.2.

Obraz

Najwyższą jakość dźwięku mają zapewnić stereofoniczne głośniki przygotowane we współpracy z marką Harman Kardon i wykorzystujące oprogramowanie DTS Sound. Czasu pracy na baterii jeszcze nie zdradzono, wiadomo jednak że jego pojemność wynosi 48 Wh.

Sporo uwagi poświęcono bezpieczeństwu: Toshiba samodzielnie przygotowała BIOS i hardware, czym utrudniono próbę potencjalnego włamania. Laptop wykorzystuje ponadto technologię TPM (Trusted Platform Module) w wersji 2.0 i dysponuje oprogramowaniem do skutecznego szyfrowania danych na dysku.

Obraz

Mobilność kosztem wydajności

Pomysł Toshiby na laptopa dla biznesu pod wieloma względami może się podobać. Producent zrezygnował z rywalizacji o jak najcieńszą obudowę, stawiając w zamian na jej wytrzymałość i jak najmniejszą wagę urządzenia. Oparł się przy tym coraz powszechniejszej praktyce znaczącej redukcji portów, pozostawiając nie tylko trzy USB ale i RJ45.

Słabszą stroną są z kolei niskonapięciowe procesory i ich układy graficzne, które z jednej strony zwiastują świetny czas pracy na baterii, z drugiej jednak nie zaoferują imponującej wydajności. Zabrakło więc choć jednego wariantu z dedykowanym GPU i pełnoprawnym Intelem Kaby Lake.

Model X30 trafi na rynek w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy, produkowany w trzech wersjach. Pierwsza otrzymała Core i5, 8 GB RAMu i SSD 256 GB, kolejna Core i7 i tę samą pamięć oraz dysk, natomiast najwydajniejsza to już Core i7, 16 GB pamięci i SSD 512 GB. Ich ceny wynoszą odpowiednio: 1450, 1600 i 1900 dol.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)