Tytan zakrywa gwiezdny układ podwójny [wideo]

W grudniu 2001 roku doszło do rzadkiego astronomicznego wydarzenia: okultacji (zakrycia) dwóch gwiazd przez największy księżyc Saturna - Tytana. Udostępniono właśnie oryginalne nagranie z obserwacji tego majestatycznego zjawiska.

Tuż przed pierwszą okultacją.
Tuż przed pierwszą okultacją.
Tomasz Miller

29.08.2010 | aktual.: 11.03.2022 13:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W grudniu 2001 roku doszło do rzadkiego astronomicznego wydarzenia: okultacji (zakrycia) dwóch gwiazd przez największy księżyc Saturna - Tytana. Udostępniono właśnie oryginalne nagranie z obserwacji tego majestatycznego zjawiska.

Obserwacji dokonano za pomocą 200-calowego Teleskopu Hale'a należącego do Obserwatorium Palomar w Kalifornii.

Na poniższym filmiku widać parę grawitacyjnie związanych ze sobą gwiazd oznaczoną w katalogach jako NV0435215+200905. Od lewej strony w kadr wpływa tarcza Tytana - największego satelity Saturna oraz jedynej nieplanety w Układzie Słonecznym z gęstą atmosferą.

To właśnie ta ostatnia czyni nagranie szczególnie interesującym: oto światło zakrywanych gwiazd ugina się w grubej, azotowej atmosferze Tytana niczym w soczewce, a obrazy najpierw jednej, a potem drugiej gwiazdy ślizgają się, mrugając, po obwodzie jego tarczy w miarę jej powolnego przemieszczania się przez kadr.

Dla mniej cierpliwych - wersja przyspieszona:

Nie tylko Obserwatorium Palomar podziwiało wtedy opisywaną okultację - skoordynowanych obserwacji dokonywało aż siedem obserwatoriów. Zebrane wyniki pozwoliły na wyciągnięcie szeregu wniosków dotyczących tytaniańskiej atmosfery, m.in. odkryto i oszacowano prędkość wiejących tam wiatrów.

Przypomnijmy, że wszystko to działo się przed odkryciami sondy Cassini, która w okolice Saturna dotarła w roku 2004. Nie tylko zbadała ona dokładniej warunki panujące w atmosferze Tytana, lecz także potwierdziła istnienie na jego powierzchni jezior płynnych węglowodorów oraz zebrała poszlaki mogące świadczyć o istnieniu tam prymitywnego życia.

Źródło: Universe Today

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.