Ubrania, które same się naprawią? Naukowcy już nad tym pracują

Ubrania, które same się naprawią? Naukowcy już nad tym pracują

Grzyby w przyszłości mogą pomóc tworzyć ubrania
Grzyby w przyszłości mogą pomóc tworzyć ubrania
Źródło zdjęć: © Getty Images | Ravinder Kumar
Karolina Modzelewska
08.05.2023 17:08

Ubrania, które same się naprawią i do tego są biodegradowalne? To nie kolejna historia z filmu science-fiction, ale coś, co w przyszłości może stać się naszą rzeczywistością. Wszystko za sprawą zespołu naukowców z Newcastle University i Northumbria University w Wielkiej Brytanii, którzy zwrócili uwagę na wyjątkowe właściwości grzybów.

Serwis Science Alert donosi o odkryciach badaczy z Newcastle University i Northumbria University, którzy zauważyli, że "że cienkie, podobne do korzeni nitki wytwarzane przez wiele grzybów mogą potencjalnie zostać wykorzystane jako biodegradowalny, nadający się do noszenia materiał, który jest również w stanie się naprawić".

Ubrania z grzybów to kolejny pomysł naukowców

W swoich badaniach eksperci skupili się na gatunku grzybów należący do rodziny żagwiowatych, czyli Lakownicy żółtawej, znanej też jako grzyby reishi. Jak wyjaśnia Science Alert, tego typu grzyby wytwarzają skórkę z rozgałęzionych włókien zwanych strzępkami. Te nitkowate elementy tworzą razem grzybnię, czyli ciało grzybów. To właśnie ona mogłaby w przyszłości posłużyć do tworzenia biodegradowalnych ubrań, które mają możliwość "samoregeneracji".

Naukowcy połączyli grzybnię, chlamydospory (zarodniki grzybów, które są zdolne do przetrwania w trudnych warunkach środowiskowych przez dłuższy czas), węglowodany, białka i inne składniki odżywcze, co sprzyjało powstawaniu skórki, którą następnie oddzielano i suszono. Okazało się, że cały proces produkcyjny nie zabił chlamydospor, odgrywających kluczową rolę dla wspomnianych właściwości regeneracyjnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co więcej, eksperci podczas testów zauważyli, że po umieszczeniu materiału w warunkach, w jakich wyrósł, zrobione wcześniej dziury po kilku dniach pokrywały się świeżymi strzępkami. Miejsce ich powstania było dalej widoczne, ale materiał był tak samo wytrzymały.

Eksperci uważają, że wyniki ich badań, które ukazały się na łamach "Advanced Functional Materials" są obiecujące, ale potrzeba jeszcze sporo wysiłków, abyśmy mogli chodzić w ubraniach z grzybów. Ich zdaniem materiał tworzony z grzybów może pozwolić na stworzenie np. przyjaznej dla środowiska skóry. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne będzie m.in. przyśpieszenie samego procesu wzrostu grzybów oraz ich możliwości regeneracji.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)