Uczelnie, programy badawcze i nowe serwery. W co inwestuje Google?

Strona głównaUczelnie, programy badawcze i nowe serwery. W co inwestuje Google?
23.08.2012 09:00
Ekspozycja Google'a na London Festival of Architecture 2012 (Fot. LFA2012.org)
Ekspozycja Google'a na London Festival of Architecture 2012 (Fot. LFA2012.org)

Od głośnego przejęcia komórkowego działu Motoroli nie słychać o wielkich inwestycjach Google'a, jednak wyszukiwarkowy gigant nie marnuje czasu. Poznajcie branże i firmy, które zwróciły jego uwagę.

Od głośnego przejęcia komórkowego działu Motoroli nie słychać o wielkich inwestycjach Google'a, jednak wyszukiwarkowy gigant nie marnuje czasu. Poznajcie branże i firmy, które zwróciły jego uwagę.

Google kojarzy się przede wszystkim z wyszukiwarką i coraz mocniej zintegrowanymi z nią różnymi usługami online. Na razie jest to podstawa działalności firmy, przynosząca jej główną część dochodów. Wyszukiwarkowy, a w gruncie rzeczy reklamowy biznes musi być zarazem całkiem opłacalny – na kontach Google’a znajduje się około 44 mld dolarów. Co z nimi zrobić?

Choć nic nie wskazuje na to, by zyski z AdWords miały się nagle skończyć, Google nie ustaje w poszukiwaniach nowych rynków i technologii. Część inwestycji firmy z Mountain View przedstawia poniższa infografika:

Niektóre z inwestycji Google'a
Niektóre z inwestycji Google'a

Czysta energia, szybki Internet w Kansas czy autonomiczne samochody to jednak tylko niektóre z kierunków ekspansji Google’a. Mało efektowne, a zarazem kluczowe dla dalszego rozwoju, są inwestycje we własną infrastrukturę firmy. Nowe centra danych, modernizacja posiadanych serwerów czy rozbudowa własnej sieci teleinformatycznej pochłaniają każdego roku około 2,5 mld dolarów.

Google nie skupia się jednak wyłącznie na sobie. Firma trafnie dostrzegła, że współcześnie zdolni i inteligentni ludzie marnują swój potencjał i zamiast zmieniać świat na lepsze, tworzą kolejne serwisy społecznościowe, infantylne gry czy aplikacje dla smartfonów. To dobry sposób na szybkie zdobycie pieniędzy i niekiedy sławy, ale z punktu widzenia rozwoju naszej cywilizacji nie przedstawia niemal żadnej wartości.

Dlatego Google inwestuje również w stosunkowo niewielkie projekty, które dzięki dofinansowaniu mają szansę korzystnie zmieniać życie ludzi. Przykładem może być choćby Project 10 to the 100, dzięki któremu kilkumilionowymi dotacjami wsparto takie inicjatywy, jak Fundacja Akademia Khana, zajmująca się edukacją online, Afrykański Instytut Nauk Matematycznych czy fundacja FIRST, promująca nauczanie matematyki i nauk ścisłych. Google finansuje również instytut badawczy na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie.

Warto również odnotować mało znaną, ale istotną inicjatywę Solve for X – jest to organizowana przez Google'a konferencja, podczas której przedstawiciele najbardziej innowacyjnych gałęzi gospodarki i nauki pracują nad wykorzystaniem nowoczesnych technologii do poprawy życia ludzi na naszej planecie. Warto sprawdzić listę uczestników Solve for X, jest naprawdę interesująca).

Źródło: Groovypost

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)