Fujitsu LifeBook U772 – test ultrabooka dla biznesu i nie tylko [Core i5‑3427U, HD 4000]

Fujitsu LifeBook U772 od początku zapowiadał się znakomicie. Matowy, bezramkowy wyświetlacz, najnowsza platforma Intela i funkcje przydatne nie tylko w biznesie. Czy warto w niego zainwestować? Tego dowiecie się z recenzji.

Fujitsu LifeBook U772
Fujitsu LifeBook U772
Jacek Klimkowicz

31.07.2012 | aktual.: 10.03.2022 13:18

Specyfikacja, wykonanie i ergonomiaSpecyfikacja techniczna

Użyczony nam do ekspresowych testów ultrabook Fujitsu LifeBook U772 ma następującą konfigurację sprzętowo-programową:

  • matryca: 14,0\ HD (matowa, 1366 x 768, LED);
  • procesor: Intel Core i5-3427U (1,80 GHz);
  • pamięć RAM: 4 GB DDR3 (1600 MHz);
  • dysk: SSD Micron C400 (Crucial M4) 128 GB;
  • grafika: Intel HD Graphics 4000.
  • złącza: 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x LAN, 1 x HDMI, 1 x wejście/wyjście audio, 1 x Kensington Lock;
  • łączność: 1 Gbit LAN, WLAN 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0+HS, modem LTE;
  • inne: kamerka o rozdzielczości 1,3-megapiksela, uniwersalny czytnik kart pamięci, platforma TPM 1.2, Intel Anti-Theft, Intel Advanced Management 8.0, czytnik linii papilarnych;
  • akumulator: 45 Wh (3150 mAh), 4-komorowy, litowo-jonowy;
  • OS: Microsoft Windows 7 Professional 64-bit z SP1;
  • wymiary: 327 x 225 x 15,6 mm;
  • waga (rzeczywista): 1432 g.
  • zasilacz: 65 W.

Model o powyższej konfiguracji jest wyceniany na ok. 5500 zł. Wbrew pozorom nie jest to szczególnie wygórowana kwota jak na sprzęt biznesowy z segmentu premium. W tej cenie co Fujitsu LifeBook U772 dostępne są m.in. ultrabooki Samsung 900X3C czy Dell XPS 13, które nie dość, że mają słabsze konfiguracje, to jeszcze są gorzej wyposażone. Krótko mówiąc, Fujitsu LifeBook U772 zdaje się mieć dość korzystny stosunek możliwości i jakości do ceny. Czy tak rzeczywiście jest? To okaże się "w praniu".

Wygląd, obudowa i jakość wykonania

Fujitsu LifeBook U772 prezentuje się po prostu świetnie. Srebrno-czarna tonacja doskonale pasuje do obudowy, której stylistyka nawiązuje do segmentu biznesowego. Nie jest to jednak ordynarny kloc, jak w przypadku wielu konstrukcji adresowanych do sektora SMB. Designerzy Fujitsu umiejętnie połączyli prostotę z nowoczesnością, łagodne krawędzie z subtelnymi obłościami. Efekt jest znakomity.

Fujitsu LifeBook U772
Fujitsu LifeBook U772

Fujitsu LifeBook U772 jest w całości wykonany z materiałów przedniej jakości, stopów aluminium i magnezu. Dzięki temu sztywność korpusu jest pierwszorzędna. Pulpit roboczy, jak również strona spodnia, skutecznie opierają się działaniu nawet dużych sił. Biorąc pod uwagę fakt, że ultrabook Fujitsu ma zaledwie 15,6 mm grubości, sztywność jednostki zasadniczej można uznać za wzorową.

Fujitsu LifeBook U772
Fujitsu LifeBook U772

Gorzej pod względem solidności wypada klapa. Co prawda przy otwieraniu za róg wygina się ona nieznacznie, ale już nawet niewielki napór na jej zewnętrzną część skutkuje dużymi zaburzeniami na wyświetlanym obrazie. Pokrywa połączona z jednostką centralną dużym, pojedynczym zawiasem jest dość chybotliwa. Nawet niewielkie podmuchy wiatru wprawiają ją w zauważalne wibracje.

Fujitsu LifeBook U772
Fujitsu LifeBook U772

Korekta położenia ekranu skutkuje kilkusekundowymi drganiami o znacznej amplitudzie, a silniejsze wstrząsy powodują opadanie ekranu. Wystarczy obrócić ultrabooka Fujitsu LifeBook U772, by między pulpitem a klapą powstała 5-centymetrowa szczelina. Reasumując, opór stawiany przez zawias jest zdecydowanie za słaby, a sprężystość materiałów na łączeniu dekla i jednostki zasadniczej zbyt duża.

Fujitsu LifeBook U772
Fujitsu LifeBook U772

Może to być jednak wina wypracowania mechanizmu. Dostarczony nam egzemplarz to model pokazowy, który do Polski dotarł aż z Japonii, i biorąc pod uwagę jego wyeksploatowanie wcale mnie to nie dziwi. Na pochwałę zasługuje szeroki kąt rozwarcia, wynoszący około 155 stopni. Słabą stroną ultrabooka Fujitsu jest spasowanie. W wielu miejscach szczeliny na wyraźnie różnią się szerokością.

Fujitsu LifeBook U772
Fujitsu LifeBook U772

Wykończenie ultrabooka Fujitsu LifeBook U772 jest matowe, ale niezbyt praktyczne. Pulpit działa niczym magnes na odciski palców i tym samym dość szybko się brudzi. Zatłuszczenia na powierzchniach zewnętrznych nie rzucają się zbytnio w oczy. Powłoka lakiernicza nie najlepiej znosi niedbałe traktowanie, o czym świadczą liczne rysy i otarcia lakieru zarówno na klapie, jak i na stronie spodniej.

Rozmieszczenie portów

Fujitsu LifeBook U772 odznacza się rozsądnym rozmieszczeniem portów. Te na ściance prawej są przesunięte ku tyłowi, dzięki czemu podłączone do nich kable nie przeszkadzają podczas pracy.

Fujitsu LifeBook U772 - ścianka prawa (czytnik kart pamięci, 2 x USB 3.0, HDMI, LAN)
Fujitsu LifeBook U772 - ścianka prawa (czytnik kart pamięci, 2 x USB 3.0, HDMI, LAN)

Jednocześnie rozstaw gniazd jest na tyle duży, że rzadko dochodzi do sytuacji, gdy jeden port jest blokowany przez opasłą wtyczkę tkwiącą w sąsiednim.

Fujitsu LifeBook U772 - ścianka lewa (zasilanie, Kensington Lock, USB 2.0, audio)
Fujitsu LifeBook U772 - ścianka lewa (zasilanie, Kensington Lock, USB 2.0, audio)

Z lewej strony jest nieco gorzej. Zagęszczenie złączy jest dość duże, a te znajdują się dość blisko przedniej krawędzi komputera. Ostatecznie ich jednoczesne użycie czasami bywa kłopotliwe.

Fujitsu LifeBook U772 - spód (slot na kartę SIM, gniazdo stacji dokującej)
Fujitsu LifeBook U772 - spód (slot na kartę SIM, gniazdo stacji dokującej)

Urządzenia wejścia, wyposażenie i matrycaKlawiatura i touchpad

Fujitsu LifeBook U772 - klawiatura i touchpad
Fujitsu LifeBook U772 - klawiatura i touchpad

Sama klawiatura nie jest, niestety, wygodna. Płaskie, matowe klawisze mają bardzo krótki skok (1 mm). Na dodatek sprawiają wrażenie, jakby osadzono je w gąbce. Pracują cicho, ale stawiają wyraźny opór, mają niewyczuwalny skok i miękki stop. W rezultacie praca z długimi tekstami jest uciążliwa i prowadzi do szybkiego zmęczenia rąk. Na dodatek maskownica między klawiszami lekko się ugina.

Fujitsu LifeBook U772 - touchpad
Fujitsu LifeBook U772 - touchpad

Sporo dobrego można natomiast powiedzieć o touchpadzie. Ma on wyraźnie oznaczone granice i sporą powierzchnię aktywną (97 x 60 mm). Dodatkowo jest bardzo czuły i zadowalająco precyzyjny. Dzięki temu korzystanie z gestów wielodotykowych (maks. 4 palce) nie nastręcza trudności. Możliwości konfiguracji tabliczki Synaptics są ogromne, podobnie jak liczba obsługiwanych funkcji.

Fujitsu LifeBook U772 - opcje touchpada
Fujitsu LifeBook U772 - opcje touchpada

Technologia Smart Sense, zapobiegająca niepożądanym przesunięciom kursora działa wzorowo (i, oczywiście, jest wysoce konfigurowalna). Powodów do narzekania nie dają też przyciski. Co prawda są one zintegrowane z powierzchnią dotykową, ale działają na tyle lekko i sprawnie, że rzadko zdarza się, by korzystanie z nich kończyło się poruszeniem kursora. Całość jest sprężysta i dobrze zamortyzowana.

Wyposażenie

Ultrabook Fujitsu LifeBook U772 powinien spełnić oczekiwania klienta biznesowego. Subnotebook został wyposażony w nowoczesne moduły łączności bezprzewodowej (dwuzakresowa karta WiFi 802.11a/b/g/n Intel Centrino Advanced-N 6205, Bluetooth 4.0+HS firmy Broadcom i modem 4G/LTE Sierra Wireless MC7110), gigabitową kartę LAN Intela (konektor w zestawie) i czytnik kart pamięci.

Fujitsu LifeBook U772 - czytnik linii papilarnych
Fujitsu LifeBook U772 - czytnik linii papilarnych

Nie zabrakło zestawu nowoczesnych portów (2 x USB 3.0, w tym jeden z funkcją ładowania, USB 2.0, HDMI) i gniazda stacji dokującej. zintegrowano też moduł TPM 1.2, czytnik linii papilarnych i zaimplementowano technologie antykradzieżowe (Intel Anti-Theft z oprogramowaniem Computrace) oraz pozwalające na zdalne zarządzanie sprzętem (Intel Advanced Management Technology 8.0).

Fujitsu LifeBook U772 ma zintegrowaną kamerę o rozdzielczości 1,3-megapiksela oraz system mikrofonów z funkcją tłumienia zakłóceń i formowania strumienia. Te ostatnie sprawują się bez zarzutu. O kamerce niestety, nie mogę nic napisać, bowiem ta w dostarczonym egzemplarzu nie działała (zapalała się jedynie dioda sygnalizująca stan pracy, obraz jednak był całkowicie czarny).

Fujitsu LifeBook U772 - jeden z mikroskopijnych głośników
Fujitsu LifeBook U772 - jeden z mikroskopijnych głośników

System audio w ultrabooku Fujitsu LifeBook U772 jest kiepskiej jakości. Jego moc jest bardzo niska, a mimo to zdarzają się pobrzękiwania (nawet przy dźwiękach systemowych). Do tego pasmo przenoszenia okrojone do granic możliwości. Znacznie lepiej i głośniej gra pojedynczy głośnik w Samsungu Galaxy S. Krótko mówiąc, bez zewnętrznych głośników i/lub słuchawek się nie obędzie.

Matryca

Ultrabook Fujitsu LifeBook U772 zaopatrzono w 14-calową matrycę LG Philips (LP140WH6-TSA3/LGD036B). Ma ona rozdzielczość 1366 x 768 pikseli (HD), matową powłokę i LED-owe podświetlenie. Jasność tego ostatniego jest dobra (nieco ponad 200 nitów), równomierność, za wyjątkiem lewego, dolnego rogu, który jest nieco ciemniejszy, też jest dobra.

Fujitsu LifeBook U772 - kąty widzenia
Fujitsu LifeBook U772 - kąty widzenia

W rezultacie da się pracować nie tylko w pomieszczeniach, ale i poza nimi, nawet w słoneczne dni. Zastosowana powłoka bardzo dobrze eliminuje wszelkie refleksy i jest zdecydowanie jedną z lepszych. Jakościowo panel LCD wypada jednak przeciętnie. Gamut barwny nie obejmuje przestrzeni sRGB, kolory są słabo nasycone, a czerń jest dość mleczna, na czym cierpi kontrast statyczny.

Kąty widzenia w płaszczyźnie pionowej są mocno ograniczone. Inwersja kolorów następuje po pochyleniu o niecałe 10 stopni do przodu i ok. 25 do tyłu. W poziomie jest zauważalnie lepiej, jednak szybko zmienia się jasność projekcji (najpierw spada, potem rośnie, by następnie znowu spadać). W międzyczasie pojawiają się przekłamania kolorów, które przy ostrych kątach są już znaczne.

Kluczowe podzespoły, wydajnośćKluczowe podzespołyProcesor i karta graficzna

Dostarczony naszej redakcji Fujitsu LifeBook U772 jest napędzany przez niskonapięciowy (TDP 17 W), 22-nm procesor Intel Core i5-3427U. Jest to jednostka dwurdzeniowa, oparta na architekturze Ivy Bridge. Bazowe taktowanie rdzeni waha się od 1,80 GHz do 2,80 GHz w trybie Turbo Boost 2.0, a każdy z nich jest w stanie przetwarzać jednocześnie 2 wątki dzięki technologii Hyper-Threading.

CPU-Z
CPU-Z

Chip ma zaszyte 3 MB współdzielonej pamięci podręcznej L3 i zestaw nowoczesnych instrukcji (SSE z 4.2 włącznie, kryptograficzne AES-NI oraz wektorowe AVX). Nie zabrakło sprzętowego wsparcia wirtualizacji (Intel VT-x i VT-d). Procesor Intel Core i5-3427U ma zintegrowany układ graficzny HD Graphics 4000. Ten ostatni ma 16 jednostek wykonawczych i pracuje z częstotliwością od 350 MHz do 1150 MHz.

GPU-Z
GPU-Z

GPU obsługuje API DirectX 10, a także funkcje takie jak Intel Clear Video HD czy Quick Sync Video 2.0, która pozwala znacznie przyspieszyć proces konwersji multimediów.

Pamięć RAM i dysk

Testowany ultrabook Fujitsu LifeBook U772 miał zainstalowaną 1 kość DDR3 RAM o pojemności 4 GB. Pracowała ona w trybie jednokanałowym z efektywną częstotliwością 1600 MHz i opóźnieniami CL11-11-11-28 1T. Brak dostępu do podzespołów uniemożliwia dalsze rozszerzenie pamięci.

CPU-Z
CPU-Z

W ramach pamięci masowej zainstalowano natomiast szybki dysk SSD Micron C400 (Crucial M4) o pojemności 128 GB. Jest to konstrukcja oparta na kontrolerze Marvell, wykorzystująca kości NAND flash typu MLC, wykonane w 25-nm procesie litograficznym. Do nośnika także nie ma dostępu.

Wydajność w liczbach

Indeks wydajności systemu Windows 7

Ultrabook Fujitsu LifeBook U772 legitymuje się wynikiem podstawowym równym 5,0, w skali 1,0-7,9. Biorąc pod uwagę ogólną wydajność systemu nota ta zdaje się nieco zaniżona. Wynika to jednak z metodologii przyjętej przez programistów Microsoftu i przyjętej skali ocen.

WEI
WEI

Ostatecznie zintegrowany GPU Intel HD Graphics 4000 według benchmarka radzi sobie gorzej z interfejsem Aero niż z grami. Tymczasem realia są zupełnie inne, a nota odzwierciedlająca osiągi w grach znacznie zawyżona.

Obliczenia – SuperPI mod 1.5 XS, y-cruncher 0.5.5 b9180 (fix2) i Fritz Chess

Fujitsu LifeBook U772, uzbrojony w procesor Intel Core i5-3427U, ma sporą moc obliczeniową. W jednowątkowym SuperPI, dzięki agresywnemu trybowi Turbo Boost 2.0, testowany ultrabook wyprzedził Zenbooka UX21E z Core i7-2677M (~17 sekund szybciej dla próbki 32M) na pokładzie i osiągnął czasy porównywalne z tymi, jakie wykręcają laptopy z CPU Intel Core i5-2410M o TDP (35 W).

SuperPI
SuperPI

Obliczenie rozwinięcia liczby PI do 250 mln. miejsc po przecinku zajęło ok. 208 sekund. Fujitsu LifeBook U772 okazał się więc o ok. 42 sekundy szybszy niż Acer Aspire Timeline Ultra M3-581TG z niskonapięciowym procesorem Intel Core i7-2637M. Jednocześnie najsłabsza, 4-rdzeniowa jednostka Intel Core i7 3. generacji (Core i7-3612QM) potrzebuje mniej niż połowę tego czasu (99 sekund).

y-cruncher
y-cruncher

Ostatni w tej sekcji benchmark Fritz Chess zakończył działanie wyświetlając wynik 5031 pozycji na sekundę. Jest to rezultat zbliżony do wykręcanego przez najszybszy, energooszczędny chip Intel Core i7 2. generacji i równocześnie o ~17% wyższy niż osiągnięty przez laptop Acer Aspire V3-571 ze standardową jednostką centralną Intel Core i3-2350M o taktowaniu 2,30 GHz.

Kompresja - 7-Zip 9.20 64-bit

7-Zip
7-Zip

Osiągów procesora nie ogranicza przy tym pamięć masowa. Zainstalowany dysk SSD pozwala na rozwinięcie pełnej prędkości nawet podczas operowania na archiwach zawierających wiele małych plików.

Szyfrowanie – TrueCrypt 7.1a

Dzięki implementacji instrukcji kryptograficznych AES-NI, ultrabook Fujitsu LifeBook U772 napędzany przez procesor Intel Core i5-3427U potrafi szybko szyfrować i deszyfrować duże porcje danych.

TrueCrypt 7.1a
TrueCrypt 7.1a

Przy użyciu pojedynczego algorytmu zgodnego ze standardem AES wąskim gardłem staje się dysk, który nie jest w stanie "przetwarzać" danych w tempie 1,3 GB/s. Korzystając z kombinacji AES-Twofish-Serpent można liczyć na przemiał w tempie ponad 80 MB/s.

Rendering scen - CineBench R11.5 64-bit

Choć Fujitsu LifeBook U772 to sprzęt stricte biznesowy (czyt. biurowy), w razie potrzeby można go zaprząc do renderingu. Wykorzystując pełną moc obliczeniową (4 wątki) możemy liczyć na tempo porównywalne z laptopami wyposażonymi w procesory Intel Core i5-2410M (~2,6 pts). Podobne osiągi oferują notebooki z 4-rdzeniowymi chipami AMD Phenom II X4 X920 Black Edition (2,3 GHz, 2 MB L2C).

CineBench R11.5
CineBench R11.5

Zdecydowanie słabiej wypada natomiast GPU Intel HD Graphics 4000. Ograniczone TDP procesora nie pozwala mu rozwinąć skrzydeł. Efekt? Jedynie 13,2 FPS w teście OpenGL. Fakt, to o ~38% szybciej niż w przypadku HD Graphics 3000 z CPU Intel Core i7-2677M. Jednak wiedząc, że w procesorach o wyższym TDP (np. Core i7-3720QM) ten sam GPU wykręca ponad 22 FPS, można czuć niedosyt.

Kodowanie wideo – x264 HD Benchmark 4.0 (r1913)

Szybkość konwersji testowego sampla wideo w wykonaniu Fujitsu LifeBook U772 była zadowalająca. Testowany ultrabook zdecydowanie wyprzedził Acera Aspire Timeline Ultra M3-581TG z procesorem Intel Core i7-2637M, uzyskując ok. 18% przewagę w 1. przebiegu (78,27 vs 66,16 FPS) i ponad 27% w drugim (14,85 vs 11,68 FPS).

Zastosowania profesjonalne - SPECviewerf 11

  • CATIA – brak wyniku (niepowodzenie);
  • EnSight – 1,43;
  • LightWave – 10,87;
  • Maya – 10,17;
  • Pro/ENGINEER – 1,05;
  • SolidWorks – 7,64;
  • Siemens Teamcenter Visualization Mockup – 1,90;
  • Siemens NX – 1,17.

Na koniec warto wspomnieć, że Fujitsu LifeBook U772 okazał się mimo wszystko znacznie szybszy od Zenbooka UX21E (Core i7-2677M) we wszystkich testach. Różnica waha się od ~7,5% (EnSight) do ~328% (Siemens Teamcenter Visualization Mockup).

Wydajność ogólna systemu - PC Mark Vantage i 7

Ogólna sprawność testowanego systemu stoi na wysokim poziomie. Dobre zgranie komponentów (szybki procesor, dysk SSD i pamięć RAM) owocuje ponadprzeciętnymi rezultatami w rozmaitych scenariuszach, testowanych przez benchmarki stworzone w studio Futuremark.

Jak nietrudno zauważyć, w najnowszej wersji benchmarka dysk SSD oraz technologia Quick Sync Video 2.0 doprowadzają do ewidentnych przekłamań. Fujitsu LifeBook U772 wykręcił wynik o 23% wyższy niż Asus G55VW o dużo mocniejszej konfiguracji. To ewidentny błąd, który powinien być poprawiony przez twórców aplikacji, gdyż skutkuje niemiarodajnymi wynikami.

Osiągi w grach - 3D Mark 2006, Vantage i 11

Fujitsu LifeBook U772 nie jest wymarzoną maszyną dla mobilnego gracza. Choć po osiągach GPU HD Graphics 4000 można sobie sporo obiecywać (znając osiągi wersji z 4-rdzeniowych Core i7 3. generacji), w praktyce wyniki są przeciętne.

Pamięć masowa - CrystalDiskMark 3.0.1 i ATTO Disk Benchmark 2.46

CrystalDiskMark 3.0.1
CrystalDiskMark 3.0.1

Niewielkie bloki danych także nie stanowią żadnego problemu. W porównaniu z tradycyjnymi dyskami magnetycznymi jest nawet kilkaset razy szybciej.

ATTO Disk Benchmark
ATTO Disk Benchmark

Dodatkowo średni czas dostępu do danych wynosi średnio 0,1 ms. Do takiego wyniku dyski twarde nawet się nie zbliżają.

Codzienne użytkowanie

Na co dzień ultrabook Fujitsu LifeBook U772 spisuje się nieźle. System i aplikacje uruchamiają się szybko. Wymagające programy działają w tempie zadowalającym, a wielozadaniowość systemu, dzięki technologii Hyper-Threading i dyskowi SSD jest dobra. Matowa matryca zapewnia dobrą widoczność treści także w pobliżu silnych źródeł światła oraz na otwartych przestrzeniach.

Fujitsu LifeBook U772
Fujitsu LifeBook U772

Cieszy też obecność wbudowanego modemu 3G lub 4G (w zależności od wersji), dzięki któremu mamy łączność z Siecią niemal wszędzie. Do ideału jednak trochę brakuje. Kultura pracy pod obciążeniem pozostawia nieco do życzenia, a ultrabook nagrzewa się dość mocno. Na dokładkę klawiatura jest, delikatnie mówiąc, niewygodna a głośniki przegrywają z tymi montowanymi w komórkach.

Gry

Fujitsu LifeBook U772 co prawda nie jest adresowany do graczy, ale w przerwie na lunch można się zrelaksować nawet przy stosunkowo nowych tytułach. Oczywiście niezbędna jest zwykle redukcja ustawień graficznych, czasami też rozdzielczości, ale mniej wymagający użytkownicy nie powinni narzekać. Poniżej wyniki pomiarów wykonanych w natywnej rozdzielczości (1366 x 768) przy użyciu aplikacji FRAPS.

  • Colin McRae: DiRT2 – medium – min. 22 FPS, średnio 28,467 FPS, maks. 34 FPS;
  • Just Case 2 – low, SSAO low, AFx4 – min. 16 FPS, średnio 24,042 FPS, maks. 33 FPS;
  • Mafia 2 – low, AFx1 – min. 4 FPS, średnio 14,484 FPS, maks. 24 FPS;
  • Metro 2033 – DX9, low, AAA, AFx4 – min. 6 FPS, średnio 16,304 FPS, maks. 37 FPS;
  • Need For Speed: Shift – medium – min. 18 FPS, średnio 23,338 FPS, maks. 32 FPS;
  • Risen – low – min. 16 FPS, średnio 25,017 FPS, maks. 34 FPS;
  • World in Conflict – low – min. 23 FPS, średnio 44,754 FPS, maks. 104 FPS.

Hałas oraz ciepło, przebiegi na akumulatorze, podsumowanie i ocenaHałas oraz ciepło

Temperatury (HWInfo64)
Temperatury (HWInfo64)

W okolicach klawiszy WSAD odnotowałem temperatury rzędu 48,3-48,7 stopnia Celsjusza, przy klawiszach F3 i F4 natomiast 49,3. Po lewej stronie gładzika temperatura wzrasta do 38,2 stopnia. Na stronie spodniej w najcieplejszym miejscu pirometr wskazał 50,3 stopnia Celsjusza. Wówczas praca z komputerem na kolanach jest niekomfortowa. Na szczęście nie dochodzi do zaniżania taktowania CPU i GPU.

Przebiegi na akumulatorze

[block position="inside"]1229[/block]

Choć Fujitsu LifeBook U772 ma akumulator o stosunkowo niewielkiej pojemności (45 Wh), bardzo długo działa z dala od gniazdka. Uaktywniając tryb Eco można pracować z dokumentami przez ponad 11 godzin. Tak dobry wynik jest zasługą tego, że w trybie energooszczędnym dezaktywowane są wszystkie moduły łączności bezprzewodowej, karta LAN, wyciszany system audio, obniżana częstotliwość odświeżania ekranu i wydajność procesora.

Fujitsu - Power Saving Utility
Fujitsu - Power Saving Utility

Oczywiście producent pozwala na zmianę zachowania w trybie Eco za pomocą dedykowanego oprogramowania. Przebiegi przy innych schematach zasilania, z aktywnymi modułami łączności przewodowej i bezprzewodowej, również jest bardzo dobrze. Przeglądać strony internetowe (via WiFi) można przez blisko 7 godzin, a oglądać filmy przez 5. Klasyczny test obciążeniowy zakończył się dopiero po upływie ok. 2,5 godziny. To znakomite wyniki.

Podsumowanie

Ultrabook Fujitsu LifeBook U772 nie jest idealny. Można przyczepić się fatalnej jakości głośników, dość przeciętnego panelu LCD, "gąbczastej" klawiatury czy niezbyt solidnej klapy. Testowany egzemplarz nie imponuje też kulturą pracy (jest głośny) i przy dużym obciążeniu nie zapewnia pracującemu na nim zbyt wysokiego komfortu termicznego, nagrzewając się gdzieniegdzie dość mocno.

Mimo to Fujitsu LifeBook U772 jest w mojej ocenie pierwszym testowanym przez nas ultrabookiem, który można komuś polecić. Kosztuje niemało, ale ostatecznie jego jakość wykonania stoi na dobrym poziomie (pomijam niedoskonałości wersji pokazowej, zdemolowanej przez oglądających), szybkość działania jest świetna, a przebiegi na akumulatorze znakomite. Do tego nietrudno o wersję z wbudowanym modemem 3G/4G.

Fujitsu LifeBook U772 to ultrabook godny polecenia, który świetnie wygląda. Zasłużona rekomendacja i wyróżnienie za design.
Fujitsu LifeBook U772 to ultrabook godny polecenia, który świetnie wygląda. Zasłużona rekomendacja i wyróżnienie za design.

Ponadto nie ma mowy o jakimkolwiek throttlingu, a w razie braku portów można skorzystać ze stacji dokującej. Przedsiębiorcy docenią dobre wyposażenie, funkcje antykradzieżowe oraz pozwalające na zdalne zarządzanie komputerem. Dodatkowym atutem ultrabooka Fujitsu LifeBook U772 jest miły dla oka design, który pozytywnie wyróżnia go na tle kanciastych, biznesowych konstrukcji. Reasumując, zdecydowanie jestem na tak.

Oceniamy: subnotebook

[block position="inside"]1230[/block]

Fujitsu LifeBook U772

[plus]design

[plus]ogólnie dobra jakość wykonania i materiałów

[plus]bezramkowy ekran z dobrą powłoką przeciwodblaskową

[plus]wysoka wydajność w aplikacjach

[plus]rewelacyjne przebiegi na akumulatorze

[plus]smukła i lekka konstrukcja

[plus]dobre wyposażenie (modem 3G/4G, TPM 1.2, Intel AT, Intel AMT 8.0, etc.)

[plus]relatywnie niskie temperatury podzespołów (także pod obciążeniem)

[minus]klapa powinna być solidniejsza

[minus]nie najlepsze spasowanie

[minus]słaba jakość systemu audio (nawet jak na segment biznesowy)

[minus]niewygodna klawiatura

[minus]pod obciążeniem głośny i dość gorący (obudowa)

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
poradnikirtvkomputery
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.