Uczeni odkryli nową planetę podobną do Ziemi

Statystycznie rzecz biorąc, to prawie niemożliwe, żebyśmy byli sami w kosmosie. Szanse na to, że na innych planetach istnieje życie, właśnie znacząco wzrosły. Mamy do czynienia z konkretną planetą, na której panuje temperatura 22 stopni Celsjusza.

Uczeni odkryli nową planetę podobną do Ziemi
Marek Maruszczak

06.12.2011 19:00

Statystycznie rzecz biorąc, to prawie niemożliwe, żebyśmy byli sami w kosmosie. Szanse na to, że na innych planetach istnieje życie, właśnie znacząco wzrosły. Mamy do czynienia z konkretną planetą, na której panuje temperatura 22 stopni Celsjusza.

Ciało niebieskie nosi nazwę Kepler-22b od teleskopu Keplera, który jest wykorzystywany w poszukiwaniach planet potencjalnie umożliwiających rozwój życia na ich powierzchni.

Kepler-22b krąży wokół gwiazdy niemal bliźniaczo podobnej do naszego Słońca. Podobna jest również odległość, w jakiej się od niej znajduje. Uczeni wierzą, że dzięki dogodnemu położeniu na planecie mogło rozwinąć się życie.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/kepler22b_1.jpg)

Niestety planeta znajduje się w odległości 600 lat świetlnych od Ziemi, więc nieprędko wybierzemy się tam na wakacje. Masa Keplera-22b jest 2,4 raza większa od masy Ziemi i grawitacja utrudniałaby poruszanie się po jej powierzchni. Jeden z członków ekipy naukowej, która odkryła nową planetę, przypuszcza również, że bardziej przypomina ona Neptuna (gazowego olbrzyma) niż Ziemię.

Mimo wszystko wciąż jest możliwe, że planeta ma skaliste jądro i rozległe oceany wypełnione wodą, w których mogą żyć wszystkie wodne potwory, o których na Ziemi można tylko poczytać w książkach SF.

Dalsze obserwacje, które będą prowadzone latem przyszłego roku, mają rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia z gazową, czy skalistą planetą.

Źródło: DviceBBC

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.