Uczta dla oczu. Zróbcie sobie przerwę i zobaczcie, jak powstają szwajcarskie scyzoryki wojskowe

Strona głównaUczta dla oczu. Zróbcie sobie przerwę i zobaczcie, jak powstają szwajcarskie scyzoryki wojskowe
15.01.2021 07:11
Uczta dla oczu. Zróbcie sobie przerwę i zobaczcie, jak powstają szwajcarskie scyzoryki wojskowe
Adam Bednarek
Adam Bednarek

Szwajcarski scyzoryk to wręcz synonim niezawodności. Na niezwykle przyjemnym materiale wideo możemy zobaczyć, jak powstaje legenda.

bESIPGkB

Na kanale Popular Mechanics pojawił się nieco ponad siedmiominutowy filmik, odsłaniający kulisy powstawania szwajcarskich scyzoryków. W skrócie możemy zobaczyć, jak wytwarzane są noże oraz pozostałe elementy klasycznego zestawu.

Choć czarną robotę wykonują maszyny, to człowiek przy ich produkcji nadal jest potrzebny. I czasami wymagana jest iście szwajcarska precyzja.

How Swiss Army Knives Are Made | Made Here | Popular Mechanics

Historia szwajcarskich scyzoryków sięga końca XIX wieku. To właśnie wówczas zamówienia szwajcarskiej armii trafiły do dwóch miejscowych manufaktur - pisał Łukasz Michalik, przybliżając historię szwajcarskich scyzoryków wojskowych.

bESIPGkD
Victorinox Explorer Swiss Spirit. Szwajcarski scyzoryk ma nawet lupę i stalową szpilkę
Victorinox Explorer Swiss Spirit. Szwajcarski scyzoryk ma nawet lupę i stalową szpilkę

Autorzy kanału odwiedzili fabrykę Victorinox. To właśnie ona była jedną z pierwszych dwóch firm, które tworzyły scyzoryki wojskowe na zamówienie szwajcarskiego rządu. Przez dziesięciolecia, aby nie dopuścić do monopolu i wymusić stałą, wysoką jakość, władze dzieliły wojskowe zamówienia między firmy Victorinox i Wenger. Z czasem to jednak Victorinox cieszył się bezgranicznym zaufaniem.

Superwytrzymały Victorinox I.N.O.X. Professional Diver: szwajcarski zegarek dla nurków
Superwytrzymały Victorinox I.N.O.X. Professional Diver: szwajcarski zegarek dla nurków

Nie tak dawno opisywaliśmy nowy model - Explorer Swiss Spirit Special Edition 2020. Wśród 19 narzędzi, poza scyzorykowym standardem, jak duże i małe ostrze czy otwieracze do konserw i butelek, znajdziemy również coś mniej oczywistego – długopis, wkręcany w korkociąg mikrośrubokręt, a także nożyczki, pęsetę i szpilkę.

Udostępnij:
bESIPGkN
Komentarze (0)
bESIPGlz