Uczta dla oczu. Zróbcie sobie przerwę i zobaczcie, jak powstają szwajcarskie scyzoryki wojskowe

Szwajcarski scyzoryk to wręcz synonim niezawodności. Na niezwykle przyjemnym materiale wideo możemy zobaczyć, jak powstaje legenda.

Uczta dla oczu. Zróbcie sobie przerwę i zobaczcie, jak powstają szwajcarskie scyzoryki wojskowe
Adam Bednarek

15.01.2021 | aktual.: 08.03.2022 14:23

Na kanale Popular Mechanics pojawił się nieco ponad siedmiominutowy filmik, odsłaniający kulisy powstawania szwajcarskich scyzoryków. W skrócie możemy zobaczyć, jak wytwarzane są noże oraz pozostałe elementy klasycznego zestawu.

Choć czarną robotę wykonują maszyny, to człowiek przy ich produkcji nadal jest potrzebny. I czasami wymagana jest iście szwajcarska precyzja.

How Swiss Army Knives Are Made | Made Here | Popular Mechanics

Historia szwajcarskich scyzoryków sięga końca XIX wieku. To właśnie wówczas zamówienia szwajcarskiej armii trafiły do dwóch miejscowych manufaktur - pisał Łukasz Michalik, przybliżając historię szwajcarskich scyzoryków wojskowych.

Autorzy kanału odwiedzili fabrykę Victorinox. To właśnie ona była jedną z pierwszych dwóch firm, które tworzyły scyzoryki wojskowe na zamówienie szwajcarskiego rządu. Przez dziesięciolecia, aby nie dopuścić do monopolu i wymusić stałą, wysoką jakość, władze dzieliły wojskowe zamówienia między firmy Victorinox i Wenger. Z czasem to jednak Victorinox cieszył się bezgranicznym zaufaniem.

Nie tak dawno opisywaliśmy nowy model - Explorer Swiss Spirit Special Edition 2020. Wśród 19 narzędzi, poza scyzorykowym standardem, jak duże i małe ostrze czy otwieracze do konserw i butelek, znajdziemy również coś mniej oczywistego – długopis, wkręcany w korkociąg mikrośrubokręt, a także nożyczki, pęsetę i szpilkę.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.