Udana próba rakiety hipersonicznej. USA testuje możliwość błyskawicznego ataku

Udana próba rakiety hipersonicznej. USA testuje możliwość błyskawicznego ataku

HTV-2 (Fot. Engadget.com)
HTV-2 (Fot. Engadget.com)
Łukasz Michalik
21.11.2011 14:00, aktualizacja: 11.03.2022 09:40

Amerykańska armia poinformowała o zakończonym sukcesem teście rakiety hipersonicznej, która zgodnie z planem pokonała niemal 4000 kilometrów. Czym charakteryzuje się taka broń i do czego można ją wykorzystać?

Amerykańska armia poinformowała o zakończonym sukcesem teście rakiety hipersonicznej, która zgodnie z planem pokonała niemal 4000 kilometrów. Czym charakteryzuje się taka broń i do czego można ją wykorzystać?

Projekt o nazwie AHW (Advanced Hypersonic Weapon) przewiduje opracowanie rakiety, która dzięki osiąganiu prędkości hipersonicznej będzie w stanie bardzo szybko dotrzeć do dowolnego miejsca na świecie. Prędkość hipersoniczna to w aerodynamice określenie stosowane w przypadku obiektów poruszających się z prędkością przekraczającą Mach 5.

Prędkość ta zależy od wielu czynników i np. na różnych wysokościach Mach 5 wyrażona w km/h będzie się nieco różnić, jednak można przyjąć, że wynosi co najmniej 6100 km/h.

Po co wydawać pieniądze podatników (w bieżącym roku będzie to 240 mln dolarów) na taką broń, w sytuacji gdy od kilkudziesięciu lat rakiety balistyczne oferują możliwość ataku na dowolne miejsce w ciągu kilkudziesięciu minut?

Rakieta balistyczna po starcie jest przez pewien czas przyspieszana przez silnik, następnie porusza się dzięki sile bezwładności, a później opada pod wpływem grawitacji. Porusza się po krzywej balistycznej, a jej lot – w ograniczonym zakresie – może być kontrolowany przez układ naprowadzania.

Mimo możliwości kierowania lotem, czy raczej korygowania jego parametrów, rakieta balistyczna ma bardzo ograniczoną zdolność manewrowania, realizując z grubsza koncepcję wdrożoną jeszcze przez hitlerowskie Niemcy podczas testów V-2. Rakiety takie mogą być łatwo wykryte i śledzone.

Inną ideę realizuje AHW, której próba, jak poinformowała rzeczniczka Pentagonu podpułkownik Melinda Morgan, przebiegła zgodnie z planem i zakończyła się sukcesem. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wcześniejszy test rozwijanego równolegle samolotu hipersonicznego HTV-2 był nieudany.

HTV-2 (Fot. Cambn.com)
HTV-2 (Fot. Cambn.com)

Wystrzelona z bazy na Hawajach AHW w czasie poniżej 30 minut uderzyła w oddalony od miejsca startu o ponad 3800 kilometrów Reagan Test Site na atolu Kwajalein wchodzącym w skład Wysp Marshalla. Oznacza to osiągnięcie średniej prędkości wynoszącej około Mach 6 – mniej więcej 7400 km/h, czyli mniej niż w przypadku rakiet balistycznych.

Istotną zaletą AHW jest możliwość manewrowania, co pozwala np. na uniknięcie przelotu rakiety nad terytorium państw niezaangażowanych w konflikt. Profil lotu rakiety sprawia, że jest ona trudniejsza do wykrycia.

AHW (Fot. Wired.com)
AHW (Fot. Wired.com)

Projekt jest rozwijany w ramach programu Błyskawicznego Globalnego Uderzenia, którego głównym założeniem jest zapewnienie Stanom Zjednoczonym możliwości porażenia dowolnego celu na Ziemi w ciągu godziny od podjęcia takiej decyzji.

Zakończony powodzeniem test, zdaniem Melindy Morgan, służył przede wszystkim zebraniu informacji na temat aerodynamiki, nawigacji, sterowania i ochrony termalnej. Powodzenie próby pozwala sądzić, że chwila, w której Pentagon ogłosi przyjęcie na uzbrojenie rakiet hipersonicznych jest coraz bliższa.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)