Ukryta funkcja pasów. Mało kto ją zna, a dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo

Główne zadanie pasów bezpieczeństwa to utrzymanie kierowcy i pasażerów na ich miejscach w momencie niespodziewanego zderzenia. Ale to nie wszystko, ponieważ pasy mają także inne zastosowanie, które jest szczególnie przydatne, gdy po wypadku drzwi pojazdu są zablokowane.

Pasy bezpieczeństwa
Pasy bezpieczeństwa
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Freepik

Większość osób podróżujących autami traktuje zapinanie pasów bezpieczeństwa jako rutynową czynność. Istnieją jednak tacy, którzy uważają, że podczas wypadku lepiej wypaść z auta, niż być w nim uwięzionym. Dla nich pasy mogłyby w zasadzie nie istnieć. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że jest pewna cecha pasów, która obala tego rodzaju teorie.

Dlaczego nie warto jeździć bez pasów bezpieczeństwa?

Pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięty zarówno kierowca, jak i wszyscy pasażerowie w samochodzie. Jazda bez zapiętych pasów wiąże się z mandatem wynoszącym 100 zł i 5 punktów karnych. Prawo przewiduje jednak kilka odstępstw od tego nakazu, takich jak ciąża, posiadanie zaświadczenia o przeciwwskazaniach medycznych, czy zawód taksówkarza.

Warto jednak pamiętać, że zapinanie pasów to nie tylko kwestia uniknięcia mandatu, ale przede wszystkim własnego bezpieczeństwa. Pasy przede wszystkim chronią przed wypadnięciem przez przednią szybę podczas wypadku, co może uratować życie.

Jaka jest nieznana funkcja pasów bezpieczeństwa?

Nie brakuje jednak przekonań, że w pewnych sytuacjach lepiej jest być wyrzuconym z auta, niż pozostać w nim uwięzionym. Krytycy używania pasów bezpieczeństwa często opierają swoje argumenty na tym przekonaniu.

Specjaliści uważają tę teorię za bardzo niebezpieczny mit, który można łatwo obalić. Istnieje bowiem pewna funkcja pasów bezpieczeństwa, która może być niezwykle użyteczna w przypadku zablokowania drzwi po zderzeniu. Dzięki niej można łatwo i szybko wydostać się z pojazdu.

Ukryta funkcja pasów bezpieczeństwa

Mowa tu o klamrze, czyli metalowej części pasów, którą wtykamy w trakcie zapinania w gniazdo zaczepu. Jest to solidny element, który wykonany jest z grubej blachy stalowej. Jest ona niewielkich rozmiarów, aby łatwo mieściła się w dłoni i była wygodna do trzymania.

Nie jest tak jednak bez powodu, ponieważ za jej pomocą możesz wybić szybę i wydostać się z płonącego auta, jeśli drzwi nie pozwalają na swobodne wydostanie się. W takiej sytuacji zawsze liczą się sekundy, dlatego świadomość istnienia tej funkcji może uratować nasze lub czyjeś życie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.