Ukryte funkcje smartfonów. Wystarczy zrobić prosty gest

Rynek smartfonów dynamicznie się rozwija, nieustannie wprowadzając nowe modele i aktualizacje systemów operacyjnych. Producenci prześcigają się w dodawaniu nowych funkcji, których celem jest ułatwienie użytkownikom korzystania z tych urządzeń. Nierzadko zdarza się, że niektóre z funkcji są tak dobrze ukryte, że wielu użytkowników nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia.

Ukryta funkcja w smartfonie, zdjęcie ilustracyjne (Photo by Mauricio Santana/Getty Images)
Ukryta funkcja w smartfonie, zdjęcie ilustracyjne (Photo by Mauricio Santana/Getty Images)
Źródło zdjęć: © GETTY | William Purnell

Jednym z przykładów takiej ukrytej funkcji jest możliwość potrząsania iPhone'em. Apple, znane ze swojej dbałości o szczegóły i innowacyjności, zaoferowało swoim klientom interesującą opcję.

iPhone reagują nie tylko na dotyk

Okazuje się, że iPhone’y reagują nie tylko na dotyk ekranu, ale także na ruch. Jeśli użytkownik pisze coś na smartfonie i potrząśnie urządzeniem, na ekranie pojawia się komunikat zapytujący, czy chce cofnąć ostatnie wpisywanie. Ostateczna decyzja musi jednak zostać podjęta tradycyjnie, poprzez kliknięcie.

W przypadku smartfonów z systemem Android sytuacja komplikuje się nieco bardziej, ponieważ funkcje związane z potrząsaniem zależą od producenta urządzenia. Na przykład, w smartfonach Motoroli, potrząsanie może włączyć latarkę lub uruchomić aparat fotograficzny.

Nie masz iPhone? To nie problem

Użytkownicy, których telefony nie reagują na ruch, mają jednak alternatywę. Mogą skorzystać z dedykowanej aplikacji Shake Me.

Warto dodać, że niektóre aplikacje same wykorzystują funkcję potrząsania telefonu. Jest to popularny sposób zgłaszania błędów w aplikacjach takich jak Microsoft Office, Facebook czy Google Maps. Ostatnio do tego grona dołączył również Instagram.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.