Ultralekki i superwytrzymały materiał uniesie się na bańce mydlanej

Najnowszy program DARPA dotyczy wynalezienia i produkcji materiałów o kontrolowanej architekturze mikrostrukturalnej. Oznacza to, że naukowcy muszą opracować materiał, którego wewnętrzna struktura będzie mogła być modyfikowana, dając tworzywo o niesamowitych właściwościach.

Ultralekki i superwytrzymały materiał uniesie się na bańce mydlanej
Mariusz Kamiński

17.09.2012 10:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najnowszy program DARPA dotyczy wynalezienia i produkcji materiałów o kontrolowanej architekturze mikrostrukturalnej. Oznacza to, że naukowcy muszą opracować materiał, którego wewnętrzna struktura będzie mogła być modyfikowana, dając tworzywo o niesamowitych właściwościach.

Oczywiście materiał jest tworzony z myślą o zastosowaniach militarnych. DARPA doszła do wniosku, że technologie materiałowe wykorzystywane do tej pory w konstrukcji uzbrojenia są mocno przestarzałe i pora na coś rewolucyjnego. Pora na MCMA.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2012/09/Microscale20Octet20Truss20Detail20full308436.jpg)

Materiały MCMA charakteryzują się dokładnie zaprojektowaną wewnętrzną strukturą. Dzięki temu można zniwelować wady materiałowe, które były bolączką dotychczasowych tworzyw.

Powodzenie programu opiera się na udanych symulacjach przeprowadzonych na wirtualnym tworzywie oraz nowych technologiach umożliwiających produkcję takiego materiału i jego modyfikacje na poziomie submilimetrowym.

Wszystko to ma doprowadzić do opracowania materiału o wytrzymałości stali i gęstości plastiku. Poprawie mają ulec sztywność, wytrzymałość na złamania oraz wytrzymałość na wysokie i niskie temperatury.

Źródło: YouTube

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.