USA wysłały Ukrainie "niszczyciele bunkrów". Rosjanie zaniepokojeni
Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie jednorazowe granatniki M141 Bunker Defeat Munition (BDM). Rosyjskie media twierdzą, że fakt ten ujawnia "prawdziwe intencje" NATO i Kijowa, ponieważ jest to broń ofensywna. Możliwości amerykańskich granatników są jednak znacznie szersze i mogą być one używane także w działaniach defensywnych.
28.01.2022 | aktual.: 28.01.2022 17:05
Broń została zaprojektowana przede wszystkim do niszczenia wrogich fortyfikacji i stanowisk ogniowych, ale – jak słusznie zauważa serwis Defence 24 – M141 Bunker Defeat Munition "sprawdza się również doskonale w niszczeniu celów nieopancerzonych i lżej opancerzonych, takich jak transportery czy bojowe wozy piechoty".
Rządowa rosyjska agencja RIA Novosti skupiła się jednak wyłącznie na podstawowym przeznaczeniu amerykańskich granatników, stwierdzając w swoim materiale, że "ukraińskie wojsko może użyć tej broni podczas szturmu na Doniecką Republikę Ludową i Ługańską Republikę Ludową (chodzi o rosyjskie samozwańcze republiki utworzone na terenie Donbasu – red.)". Warto zatem wyjaśnić, czym właściwie są M141 Bunker Defeat Munition i jakie posiadają możliwości.
Amerykańska broń na Ukrainie
Jak czytamy na łamach serwisu The War Zone, M141to jednorazowa wyrzutnia, której nazwa nie oddaje w pełni jej możliwości. Została zaprojektowana na bazie amerykańskiego granatnika przeciwpancernego Mk153, broni opracowanej w latach 80. dla Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych na podstawie izraelskiego B-300.
BDM korzysta z głowicy odłamkowo-burzącej High Explosive Dual Purpose (HEDP) - tej samej, która jest stosowana w amunicji do granatników wielorazowych SMAW kal. 83 mm. Z tego względu M141 jest znany także pod nazwą SMAW-D (ang. "Disposable" – jednorazowy).
Według The War Zone skuteczny zasięg ognia tej broni wynosi do 250 m, a najnowsze wersje SMAW mogą niezawodnie zwalczać zagrożenia z odległości do pół kilometra. Można spotkać się też jednak z informacjami, że skuteczny zasięg M141 przekracza nawet 1000 m. Masa broni to 7,1 kg. Pocisk może przebić do 200 mm betonu lub 300 mm cegły. Długość granatnika to 810 mm w trybie przenoszenia lub 1400 mm w trybie gotowości do strzału.
BDM może być używana do robienia wyłomów w ścianach oraz likwidowania przeszkód, jak również do niszczenia składów amunicji i paliwa. The War Zone zwraca uwagę, że M141 pozwoli zapewnić małym jednostkom ukraińskim dodatkową i natychmiastową siłę ognia, zwłaszcza w walkach przeciwko żołnierzom i lekkim pojazdom na obszarach miejskich, których infrastruktura może być używana przez wroga do osłony. BDM będą też przydatne dla grup atakujących konwoje nieopancerzonych pojazdów wsparcia i zaopatrzenia lub podczas ataków na obozy przeciwnika.