"To prawdziwy zabójca miast". Ekspert o rosyjskim okręcie atomowym

"To prawdziwy zabójca miast". Ekspert o rosyjskim okręcie atomowym

Rosja rozwija ogromny okręt atomowy
Rosja rozwija ogromny okręt atomowy
Źródło zdjęć: © YouTube | Pravda Report
Adam Gaafar
28.01.2022 14:32, aktualizacja: 28.01.2022 20:54

Rosyjskie media informują, że marynarka wojenna otrzyma latem br. atomowy okręt podwodny K-329 Biełgorod. Będzie to de facto najdłuższa jednostka tego typu na świecie, zdolna do przenoszenia 20-metrowych torped Posejdon z głowicami termojądrowymi. Rob Clark, brytyjski ekspert ds. obrony, ocenia, że okręt Biełgorod to "prawdziwy zabójca miast".

Biełgorod jest jednym z kluczowych projektów rosyjskich sił zbrojnych. Prace nad nim rozpoczęto już w 1992 r. Pierwotnie miał zostać oddany do użytku pod koniec ub.r. Rosyjska agencja prasowa TASS, powołując się na swoje źródła, podała, że prace przedłużyły się jednak i marynarka wojenna otrzyma go latem 2022 r.

Niszczycielskie torpedy

Okręt ma ok. 184 m długości, ok. 18 m szerokości i wyporność podwodną 23 860 ton. Według zapowiedzi może zanurzać się nawet na głębokość 518 m. Rob Clark z Jackson Society zauważa, że Biełgorod jest dwa razy większy niż okręty brytyjskiej Royal Navy.

Dodaje, że jest to jednostka przeznaczona do misji specjalnych, a dzięki wykorzystaniu potęgi atomu bez problemu dotrze do dowolnego miejsca na świecie. Do tego może być wspierana przez mniejszy okręt oraz korzystać z dronów o specjalnym przeznaczeniu.

Ekspert zwrócił także uwagę, że Biełgorod jest przeznaczony do przenoszenia potężnych torped Posejdon 2M39. Chodzi o duże pociski o napędzie nuklearnym. Mają one długość ok. 20 m i mogą rozwijać prędkość do 200 km/h. Posejdony będą podobno wyposażone w głowice jądrowe o mocy do 2 megaton. Dla porównania bomba atomowa Little Boy zrzucona w 1945 r. na japońską Hiroszimę miała "zaledwie" 15 kiloton.

Rosyjska torpeda może zanurzyć się na głębokość do jednego kilometra i może pokonywać ogromne odległości. Jej autonomiczne możliwości sprawiają, że jest to w zasadzie bezzałogowy okręt podwodny. Moskwa zamierza wyposażyć swoje siły zbrojne w 32 torpedy tego rodzaju.

Zdaniem Clarka nawet lekko uszkodzony Biełgorod jest w stanie powodować ogromne zniszczenia. Jego zdaniem okręt może być oddany do użytku 31 lipca br., czyli w święto marynarki wojennej Rosji (jest ono obchodzone w każdą ostatnią niedzielę lipca).

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (168)