Vivitek Qumi Q8: najmniejszy na świecie projektor FullHD

Vivitek Qumi Q8: najmniejszy na świecie projektor FullHD

Vivitek Qumi Q8: najmniejszy na świecie projektor FullHD
Jarosław Balcerzak
01.05.2017 07:45, aktualizacja: 09.03.2022 11:14

Mobilne projektory oferują zwykle rozdzielczość 720p, co jakościowo dystansuje je od pełnowymiarowych konstrukcji. Za sprawą modelu Qumi Q8 marki Vivitek właśnie się to zmienia. Jakiej jakości obraz wyświetla miniaturowe urządzenie?

Analogowe i cyfrowe złącza audio-wideo

Mobilne projektory mają kilka cech wspólnych, spośród których szczególnie charakterystyczną jest maksymalna rozdzielczość 1280 × 720 pikseli. Wyższe wartości oferowały dopiero pełnowymiarowe modele o wyraźnie większej wadze. Przełom pod tym względem ma zapewnić nowy model marki Vivitek, Qumi Q8 zdolny natywnie wyświetlić rozdzielczość FullHD.

Nowość doceniono już podczas tegorocznych targów ISE (Integrated Systems Europe) w Amsterdamie. Urządzenie otrzymało nagrodę za najlepszy nowy projektor przenośny 2017 roku.

Jego wymiary to zaledwie 190 × 114 × 43 mm, a waga nie przekracza 621 gramów. Do sprzedaży trafi w białej i czarnej wersji kolorystycznej. Na lewym boku obudowy projektora znalazło się pokrętło regulacji ostrości, na górnej powierzchni przyciski sterowania, a na tylnej złącza: VGA, HDMI (z MHL), komponent, wejście audio jack oraz gniazdo USB.

Obraz

Nawet 120 cali z odległości 4 metrów

Najmniejszy na świecie projektor 1080p wyświetla obraz w technologii DLP i wykorzystuje matrycę marki Texas Instruments. Częstotliwość odświeżania to standardowe 60 Hz, jasność sięga 1000 ANSI lumenów, a kontrast ma wartość 30000:1. Współczynnik projekcji wynosi 1,5:1, odległość od ekranu od 1,33 do 4 metrów, natomiast przekątna może mieć rozmiar od 40 do 120 cali.

Producent zadbał również o korekcję zniekształceń trapezowych: w zakresie 30˚ w pionie i 10˚ w poziomie. LED-owe źródło światła zapewnia trwałość rzędu 30000 godzin, a natężenie hałasu podczas pracy wynosi od 31 do 34 dB. Za dźwięk odpowiadają wbudowane głośniki o mocy 2 W.

Sygnał wideo można do projektora nadać na wiele sposobów, nie tylko przewodem HDMI czy VGA. Wbudowane WiFi pozwala ponadto na strumieniowanie treści wprost z urządzeń mobilnych z systemem Android lub iOS, wideo można także odtworzyć z pamięci USB lub wbudowanej - przy pomocy zintegrowanego odtwarzacza.

Obraz

Dedykowany biznesowi i profesjonalistom

Do nabywców nowy model projektora trafi fabrycznie wyposażony w pilota oraz wygodne etui do przenoszenia. Jego sklepowa premiera ma nastąpić już wkrótce, a cenę detaliczną ustalono na 4899 zł. Zestawiona z rynkiem konsumenckim może sprawiać wrażenie wysokiej, jednak Qumi Q8 ma przede wszystkim trafić w gusta środowisk biznesowych.

Najbardziej mobilni z pracowników chętnie skorzystają z projektora o wymiarach dotychczasowych modeli 480p a jednocześnie możliwościach większych i ciężkich urządzeń. Jego jasność i kontrast z pewnością do najwyższych na rynku nie należą, jednak w swojej klasie nie mają sobie równych. Bariera 1080p w "kieszonkowym" segmencie została pomyślnie pokonana.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)