W 1930 roku Niemcy mieli lepsze pociągi niż PKP teraz

Być może powiedzenie 100 lat za Murzynami nie odnosi się jeszcze do polskiej PKP w sposób dosłowny, ale całkiem prawdopodobne, że już niedługo będziemy 100 lat za Niemcami. Zgadnijcie, z jaką prędkością jeździł ten pociąg?

W 1930 roku Niemcy mieli lepsze pociągi niż PKP teraz
Marek Maruszczak

24.03.2011 22:00

Być może powiedzenie 100 lat za Murzynami nie odnosi się jeszcze do polskiej PKP w sposób dosłowny, ale całkiem prawdopodobne, że już niedługo będziemy 100 lat za Niemcami. Zgadnijcie, z jaką prędkością jeździł ten pociąg?

Obraz
© [źródło](http://gadzetomania.pl/2011/03/24/w1930rokuniemcymielilepszepociaginizpkpteraz/schienenzeppelin1)

Schienenzeppelin, czyli szynowy zeppelin, rozwijał maksymalną prędkość 225 kilometrów na godzinę, a standardowa prędkość, z jaką się poruszał, wynosiła 190 kilometrów na godzinę. Jak to się ma do prędkości pociągów PKP, nie trzeba nikomu tłumaczyć.

Oczywiście to również kwestia torów, ale człowiekowi robi się tak jakoś przykro, kiedy ogląda zdjęcia niemieckiego pociągu pochodzące sprzed blisko 100 lat, a potem widzi na dworcu dumę naszych kolei albo - nie daj Boże - nimi podróżuje.

Obraz
© [źródło](http://gadzetomania.pl/2011/03/24/w1930rokuniemcymielilepszepociaginizpkpteraz/propellereisenbahnaufderversuchsstrecke)

Wyprodukowany przez niemiecką firmę Deutsche Reichsbahn, Schienenzeppelin był napędzany 46-litrowym silnikiem V-12 MBW. Podoba Wam się śruba umieszczona z tyłu pojazdu? Mnie tak, ale to właśnie przez nią pociąg nie wszedł do powszechnego użycia i w 1939 roku został rozmontowany. Podobno nie spełniała norm bezpieczeństwa. Może to dlatego pociągi PKP jeżdżą tak wolno?

Źródło: Like CoolDvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.