W 2020 działo laserowe przebije nawet najgrubszą stal!

Laser swobodnych elektronów
Laser swobodnych elektronów
Grzegorz Nowak

29.03.2011 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

A przynajmniej takie plany mają naukowcy z amerykańskiego The Office of Naval Research. Jeśli rzeczywiście zostaną one zrealizowane, wojny będą wyglądać podobnie jak w filmach SF.

A przynajmniej takie plany mają naukowcy z amerykańskiego The Office of Naval Research. Jeśli rzeczywiście zostaną one zrealizowane, wojny będą wyglądać podobnie jak w filmach SF.

Wedle obecnych przewidywań w ciągu najbliższych 10 lat technologia pozwoli na stworzenie takiego lasera, który będzie w stanie przebić stal grubości ponad 600 metrów. To wszystko dzięki rozwojowi technologii lasera na swobodne elektrony, który będzie znacznie bardziej efektywny niż laser ciała stałego.

Marynarka Stanów Zjednoczonych pracuje nad bronią energetyczną od lat. Okręty są idealnym nośnikiem dla tego typu broni - zapewniają odpowiednią ilość miejsca i energii potrzebnej do użytkowania lasera dużej mocy. Jeśli w najbliższym czasie pojawią się jednostki pływające z bronią energetyczną, będzie to laser ciała stałego, jednak prawdziwa broń przyszłości (i to niedalekiej) to laser na wolne elektrony.

Takie działo będzie mogło wypuszczać wiązkę o zmiennej długości fali światła i dzięki temu dostosować się do zmiennych warunków (pył czy chmura już nie będą stanowić znaczącej przeszkody). Dodatkowo laser na wolne elektrony będzie znacznie bardziej wydajny.

W lutym prototyp takiego lasera wytworzył wiązkę o mocy 200 kilowatów, zdolną do przebicia do 6 metrów stali na sekundę. Celem wojskowych jest znacznie potężniejszy laser o mocy jednego megawata! Do tego potrzeba jeszcze trochę czasu - na razie laser tego typu zajmuje mniej więcej powierzchnię boiska do piłki nożnej, ale z biegiem lat z pewnością się zmniejszy.

Źródło: dvice.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)