Ważna zmiana. Przestaw ten przełącznik w swoich oknach

Zbliżające się lato to dobry czas na regulację okien.
Zbliżające się lato to dobry czas na regulację okien.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Paweł Maziarz

08.05.2023 15:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zbliżające się lato to odpowiedni czas, aby zadbać o nasze mieszkanie. Dotyczy to także okien, które należy przestawić w odpowiedni tryb - dzięki prostej czynności, będziemy mogli zaoszczędzić na rachunkach oraz cieszyć się lepszym komfortem życia.

Większość obecnie montowanych okien to tzw. okna PCV lub PVC, które oferują dobre parametry i są relatywnie niedrogie w produkcji. Nie każdy jednak wie, że tego typu okna oferują także ważną funkcję.

Na bocznej krawędzi okna na tzw. okuciu znajdują się specjalne "grzybki", które pozwalają dostosować docisk skrzydła do ramy okiennej. W okresie letnim stosuje się słabszy docisk, który zapewnia niewielką cyrkulację powietrza, co wpływa na lepszy komfort przebywania w mieszkaniu. W zimę z kolei stosuje się mocniejszy docisk, który pozwala ograniczyć utratę ciepła i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Czasami dostępny jest też tryb pośredni (tzw. standardowy lub uniwersalny).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wyregulować okna na lato?

W cieplejszych miesiącach, gdy temperatura na dworze przekracza 10 stopni Celsjusza, należy przestawić okna w tryb letni. Jak tego dokonać?

Grzybki do regulacji znajdują się na metalowym okuciu skrzydła.
Grzybki do regulacji znajdują się na metalowym okuciu skrzydła.© Adobe Stock

Z boku skrzydła znajdują się specjalne rygle z "grzybkami", które należy przestawić w odpowiedni tryb - przekręcenie w prawo zwiększa docisk, a w lewo - zmniejsza go. W każdym oknie regulacja wygląda w trochę inny sposób - w niektórych modelach element można pociągnąć i przestawić palcami, ale w innych należy użyć do tego celu śrubokręta lub klucza imbusowy (najlepiej sprawdzić to w instrukcji obsługi lub dopytać sprzedawcy). Ważne, aby regulacji dokonać na wszystkich ryglach i we wszystkich skrzydłach okiennych/balkonowych.

Jak sprawdzić regulację okna? Wyregulowane skrzydło będzie słabiej dociśnięte do ramy, co odczujemy przy oporze przekręcania klamki i domykania skrzydła. Okno w trybie letnim zapewnia niewielką cyrkulację powietrza, więc będzie można wyczuć, że bardziej od niego "ciągnie".

Paweł Maziarz, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)