WD‑40 - środek do zadań specjalnych. Co o nim warto wiedzieć?
Skrót WD-40 pochodzi z angielskiego "Water Displacement", co można przetłumaczyć jako "wyparcie wody". Początkowym założeniem było stworzenie preparatu, który pomoże w zapobieganiu korozji, eliminując wilgoć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić składany smartfon Huawei Mate X3?
WD-40 – jaki ma skład?
Pierwotnie wykorzystywany jako rozpuszczalnik i odtłuszczacz, z biegiem lat zyskał różnorodne zastosowania. Skład WD-40 jest tajemnicą, ale wiemy, że zawiera m.in. spirytus mineralny, lekkie oleje smarujące, LPG dla zmniejszenia palności i składniki obojętne. Jego typowe zastosowania obejmują:
- smarowanie i rozluźnianie połączeń oraz zawiasów,
- usuwanie zanieczyszczeń z mechanizmów,
- eliminację rdzy,
- ochronę przed wilgocią.
Nietypowe zastosowanie WD-40
WD-40 może oczyszczać podłogi, nadając im połysk porównywalny do woskowania bez śliskiej powierzchni. W połączeniu z wodą i mydłem świetnie sprawdza się w usuwaniu plam z dywanów oraz ubrań z pomidorowym sosem. Jest idealny do zdejmowania śladów po taśmie, naklejek oraz etykiet cenowych.
Dzięki niemu można czyścić fugi, usuwać plamy ze stalowych zlewów oraz zmiękczać skórzane materiały, takie jak buty, odzież czy tapicerka. WD-40 sprawdzi się również w smarowaniu i konserwacji strun instrumentów muzycznych, zabezpieczaniu luster przed parowaniem, a także w eliminacji skrzypienia drzwi i okien. Jest to kompleksowy środek, który z łatwością usuwa kamień i naloty w muszlach klozetowych.