WD TV Live – rozrywka w rozdzielczości HD [test]
Miniaturowa, czarna skrzynka o naprawdę imponujących możliwościach – tak w największym skrócie można scharakteryzować najnowszy streamer multimediów WD TV Live. Ciekawi Was, co potrafi? Zapraszam do lektury!
02.01.2012 | aktual.: 11.03.2022 09:07
Unboxing, wykonanie, wyposażenie, obsługiwane formaty i usługi siecioweUnboxing – bez niespodzianek…
W niewielkim kartoniku znajdują się:
- Odtwarzacz WD TV Live;
- Pilot zdalnego sterowania wraz z 2 bateriami AA;
- Zasilacz;
- Kompozytowy kabel AV;
- Skrócona, obrazkowa instrukcja obsługi.
Niestety, w zestawie zabrakło kabla HDMI. A szkoda, zwłaszcza że kompozyt jest stosunkowo krótki (100 cm). Za WD TV Live trzeba zapłacić około 400 zł. Biorąc pod uwagę możliwości urządzenia, cena wydaje się dość adekwatna.
Wygląd i jakość wykonania
WD TV Live to czarna skrzyneczka o wymiarach 125 x 100 x 30 mm. Streamer jest zatem jeszcze mniejszy niż testowany przeze mnie kilka miesięcy temu Cideko Simple Box. Urządzenie waży zaledwie 190 gramów. Jest to w rezultacie jedna z najmniejszych i najlżejszych konstrukcji tego typu, z jakimi miałem do czynienia.
Odtwarzacz sieciowy WD TV Live jest w całości wykonany z dobrych jakościowo i miłych w dotyku tworzyw sztucznych. Całość jest spójna i należycie sztywna. Jedynie spasowanie elementów obudowy nie wszędzie jest idealne, ale tu muszę nadmienić, że drobne niedociągnięcia nie rzucają się w oczy i trzeba się uważnie przyjrzeć, by je wychwycić.
WD TV Live ujmuje prostym, pozbawionym zbędnych ozdobników designem obudowy, którą utrzymano w eleganckiej, czarnej tonacji. Estetycznie wykonana konstrukcja jest miła dla oka i świetnie pasuje do nowoczesnego salonu. Trzeba jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu, bo matowe powierzchnie obudowy są podatne na zatłuszczenia.
Znajdujący się w zestawie pilot zdalnego sterowania jest duży i ergonomicznie wyprofilowany, dzięki czemu świetnie leży w dłoni i jest wygodny w obsłudze. Słusznych rozmiarów gumowe przyciski są optymalnie rozmieszczone. Akcesorium wykonano z tworzyw sztucznych dobrego gatunku. Wszystkie elementy obudowy pilota WD TV Live są wzorowo spasowane.
Wyposażenie, czyli co mamy na pokładzie
Odtwarzacz multimedialny WD TV Live pracuje pod kontrolą oprogramowania stworzonego przez producenta. Mózgiem streamera jest układ SoC Sigma SMP8670 taktowany z częstotliwością 700 MHz, współpracujący z 512 MB pamięci RAM typu DDR2. Odtwarzacz nie ma wbudowanej żadnej pamięci masowej. Treści multimedialne można odtwarzać z nośników podłączonych do portów USB (są dwa, jeden na ściance przedniej, drugi z tyłu) oraz z Sieci.
Z tą natomiast można połączyć się zarówno drogą przewodową, dzięki wbudowanej karcie LAN (100 Mbit, gniazdo RJ45), jak i bezprzewodową, korzystając z wewnętrznego modułu WiFi 802.11b/g/n. WD TV Live został zaopatrzony w wyjścia optyczne S/PDIF (TOSLINK), RCA (kompozytowe, via mini jack 3,5 mm) i HDMI w wersji 1.4. Wszystkie wymienione zlokalizowano na tylnej ściance urządzenia, zachowując między nimi należyte odstępy.
Multimedia – i mały staje się wielki
Lista obsługiwanych kodeków i typów plików jest naprawdę obszerna. WD TV Live odtwarza praktycznie wszystkie popularne formaty.
- Wideo: AVI (AVC, DivX/XviD, MPEG1,2 i 4), FLV (H.264), MPG/MPEG, MKV (AVC, H.264, x.264, MPEG1, 2 i 4, VC-1), MP4/MOV (H.264, MPEG4), M2TS, TS/TP/M2T (AVC, MPEG1, 2 i 4, VC-1), VOB, WMV9;
- Zdjęcia: BMP, GIF, JPEG, PNG, TIF/TIFF;
- Audio: AAC, AIF, AIFF, Dolby Digital, DTS, FLAC, MKA, MP3, OGG, WAV/PCM/LPCM, WMA;
- Playlisty: M3U, PLS, WPL;
- Napisy: ASS, SMI, SRT, SSA, SUB.
Jak widać, jest tego sporo i nawet wymagający użytkownicy powinni być zadowoleni. Do pełni szczęścia brakuje jedynie obsługi napisów do filmów w popularnym w Polsce formacie TXT. W praktyce nie jest to duża wada, bo dostępne w Sieci konwertery w mgnieniu oka przerabiają pliki na format obsługiwany przez odtwarzacz. WD TV Live pozwala za to na zmianę pozycji i rozmiaru wyświetlanych napisów, ich koloru oraz wybór kodowania.
Co do samej obsługi plików nie natrafiłem na żadne problemy. Wszystkie deklarowane przez producenta formaty i kodeki są obsługiwane. Nie ma mowy o żadnych artefaktach czy przycinkach nawet przy odtwarzaniu klipów 1080p z bitratem 30 Mbps, zarówno z zewnętrznych nośników, jak i Sieci. Jakość obrazu i dźwięku na wyjściu HDMI jest wysoka i nie budzi żadnych zastrzeżeń.
Podobnie jak w przypadku starszych wersji streamerów WD TV Live producent zwraca uwagę na obsługiwane rozdzielczości dla wybranych kodeków i formatów plików:
- MPEG2 MP@HL z maksymalną rozdzielczością 1920 x 1080 (24p), 1920 x 1080 (30i) lub 1280 x 720 (60p);
- MPEG4.2 ASP@L5 z maksymalną rozdzielczością 1280 x 720 (30p), bez obsługi globalnej kompensacji ruchu;
- WMV9/VC-1 MP@HL z maksymalną rozdzielczością 1280 x 720 (60p) lub 1920 x 1080 (24p);
- VC-1 AP@L3 z maksymalną rozdzielczością 1920 x 1080 (30i), 1920 x 1080 (24p) lub 1280 x 720 (60p);
- H.264 BP@L3 z maksymalną rozdzielczością 720 x 480 (30p) lub 720 x 576 (25p);
- H.264 MP@L4.1 i HP@4.1 z maksymalną rozdzielczością 1920 x 1080 (24p), 1920 x 1080 (30i) lub 1280 x 720 (60p).
- Tylko skompresowany format RGB JPEG oraz progresywny format JPEG w rozdzielczości do 2048 x 2048;
- Tylko jednowarstwowe pliki TIFF;
- Tylko nieskompresowane pliki BMP.
W praktyce powyższe obostrzenia nie są uciążliwe. Podsumowując, można powiedzieć, że najnowszy WD TV Live radzi sobie z obsługą wszelkich typów plików multimedialnych bardzo dobrze.
Usługi sieciowe i nie tylko…
Jest zatem z czego wybierać. Niektóre nie są dostępne w naszym kraju (np. Netflix, Spotify) i te zazwyczaj wymagają też opłat. Na szczęście są to naprawdę nieliczne wyjątki. WD TV Live ma też kilka prostych, wbudowanych gier, takich jak Sudoku, Szachy, Texas Hold’em czy Black Jack. Nie zabrakło też wbudowanego czytnika kanałów RSS.
WD TV Live – niepozorna czarna skrzynka
Decydując się na dany typ treści, trzeba określić, z jakiej lokalizacji mają być odtwarzane. Można wybrać dysk lokalny (np. pendrive lub dysk podłączony do portu USB; obsługiwane systemy plików to FAT16, FAT32, NTFS, HFS+), udziały sieciowe (obsługiwane protokoły to Samba i NFS), serwer multimediów (np. podłączony do sieci LAN laptop) lub usługę online.
Przyłączone źródło jest przeszukiwane pod kątem treści multimedialnych. Znalezione na medium pliki są automatycznie przypisywane do odpowiednich kategorii (zdjęcia, muzyka, wideo). Zazwyczaj można wybrać sposób prezentacji zindeksowanych multimediów (np. w postaci miniaturek, listy, drzewa katalogów).
Przeglądanie zdjęć, odtwarzanie wideo i muzyki, wygoda obsługi, podsumowanie i ocena
Wyświetlenie fotografii w trybie pełnoekranowym to zaledwie jedna z wielu możliwości, jakie daje oprogramowanie WD TV Live.
Można także powiększać i pomniejszać fragmenty zdjęcia (maks. 8-krotnie), kadrować, obracać, udostępniać na Facebooku lub Picasie, oceniać w skali 0-5 czy ustawić jako tło (wyśrodkowane, wyskalowane).
Oprogramowanie pozwala też odczytać informacje zapisane w pliku (EXIF), wyświetlić pokaz slajdów (wszystkie po kolei, losowo, zapętlić), dodać do ulubionych bądź kolejki odtwarzania albo po prostu usunąć. Nie zabrakło opcji filtrowania (data, ulubione, folder lub wszystkie) i sortowania (alfabetycznie, wg ocen lub dat). W trybie pokazu slajdów można nawigować przyciskami Play/Pause, Stop, Dalej i Wstecz. Jest zatem praktycznie i wygodnie.
WD TV Live - odtwarzacz muzyki
Podobnie jak w przypadku przeglądarki zdjęć tutaj również trzeba wybrać źródło. Po chwili oczom ukazuje się siatka z okładkami albumów (widok oczywiście można zmienić).
Oprócz odtwarzania wybranych kawałków można też pobierać z Sieci podstawowe informacje o artyście czy albumie, oceniać (0-5), przenosić, kopiować bądź usuwać wybrane utwory, dodawać je do ulubionych, sortować i filtrować (po albumach, wykonawcach, gatunkach, folderach, listach, tagach, ulubionych bądź nowych).
W trakcie odtwarzania można wybrać jeden z trybów (losowo, zapętlenie) i oczywiście przewijać (z prędkością 16x). Orientację ułatwia zgrabny pasek stanu wyświetlający podstawowe informacje o ścieżce (miniaturka albumu, tytuł, wykonawca, album, czas trwania, bieżąca pozycja, etc.).
WD TV Live - odtwarzacz wideo
Po wybraniu medium domyślnie wyświetlana jest lista plików, obok której znajduje się podgląd aktualnie wybranego klipu oraz podstawowe informacje o nim (wielkość, typ, kodeki audio i wideo, bitrate). Szereg opcji pozwala m.in. na pobranie informacji o klipie, jego ocenę czy przesłanie na Facebooka, skopiowanie, przeniesienie bądź usunięcie.
W trakcie odtwarzania można nie tylko przewijać w przód i w tył (z prędkością maks. 16x), lecz także przejść do dowolnego miejsca w klipie (z dokładnością do 1 sekundy), powiększyć lub oddalić wybrany fragment obrazu (nawet 8-krotnie) i zmienić ścieżkę dźwiękową. Jest też opcja synchronizacji obrazu z dźwiękiem (Lip Sync).
Napisy są obsługiwane bez najmniejszych problemów. Korzystając z odpowiednich opcji, można dokonywać zmiany ich wielkości, koloru, położenia oraz kodowania. Wszystkie polskie znaki diakrytyczne są wyświetlane poprawnie. Orientację w trakcie projekcji ułatwia pasek stanu wyświetlający tytuł, bieżącą pozycję i czas trwania całości.
Jeśli przerwie się odtwarzanie danego klipu, WD TV Live automatycznie zapamiętuje pozycję i proponuje wznowienie odtwarzania od miejsca, w którym zostało przerwane. Oczywiście można obejrzeć film od początku. Znalezienie wideo ułatwiają stosowne filtry i mechanizmy sortujące.
WD TV Live - eksplorator plików
Jeśli jakimś cudem potrzebny plik nie zostanie odnaleziony i sklasyfikowany, można go poszukać, korzystając z przeglądarki plików. Po wybraniu pozycji Pliki użytkownik dostaje się do drzewa katalogów i może swobodnie eksplorować wybrane źródło.
Gdy natrafi na poszukiwany plik, natychmiast może go otworzyć, uzyskując dostęp do przewidzianych dla danego typu zawartości opcji. Pliki oczywiście można kopiować, przenosić i usuwać. Jest też opcja zmiany nazwy.
Wygoda obsługi i wrażenia z użytkowania WD TV Live
Nie ulega wątpliwości, że WD TV Live to odtwarzacz sieciowy o ogromnych możliwościach, który potrafi odtworzyć niemal wszystko i wszędzie. Liczba zaimplementowanych, dobrze przemyślanych opcji jest ogromna i nawet wymagający użytkownik będzie usatysfakcjonowany bogactwem możliwości, jakie firmware oferuje.
Warto przy tym nadmienić, że ten ostatni jest na bieżąco aktualizowany, a odtwarzacz sam informuje o dostępności nowej wersji. Co ważne, eliminowane są nie tylko błędy, lecz także dodawane nowe opcje (np. kolejne usługi sieciowe). Widać, że producent pracuje, a to się chwali.
Jest jednak kilka kwestii, które wymagają poprawy. Przede wszystkim WD TV Live potrafi złapać zadyszkę. Zdarzają się przestoje(zwykle kilkusekundowe) i, sporadycznie, wyjścia do menu głównego.
Ze dwa razy niezbędne było odłączenie zasilania, by przywrócić system do działania, ponieważ się zwyczajnie zawiesił. Tempo działania jest momentami powolne. Tyczy się to jednak głównie usług sieciowych, które na dodatek potrafią uruchamiać się i zamykać dość ospale.
Reakcja na komendy pilota także bywa jakby nieco opóźniona, a wprowadzanie danych przy jego pomocy (np. frazy do wyszukania czy hasła do serwera) jest, jak nietrudno się domyślić, niewygodne. Pół biedy, jeśli dana aplikacja pozwala wpisywać znaki za pomocą wielokrotnych naciśnięć klawiszy numerycznych (jak w starszych telefonach).
Zdarza się jednak, że trzeba wybierać znaki na klawiaturze ekranowej (układ alfabetyczny, zamiast QWERTY) za pomocą przycisków nawigacyjnych. Wtedy wpisanie dłuższego wyrażenia to istna droga przez mękę.
Lepiej zatem zawczasu zaopatrzyć się w zewnętrzną klawiaturę (przewodową lub bezprzewodową), która usprawni ten proces. Na koniec muszę dodać, że wśród polskich znaków diakrytycznych zabrakło litery „ą”.
Ogólnie rzecz biorąc, stosunkowo świeże oprogramowanie (premiera urządzenia miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku) ma kilka niezbyt uciążliwych bugów, które z pewnością zostaną wkrótce wyeliminowane. Obecnie komfort użytkowania WD TV Live jest całkiem niezły, ale jest nad czym popracować w zakresie optymalizacji firmware’u.
Podsumowanie i ocena sprzętu
WD TV Live to strumieniowy odtwarzacz multimedialny, obok którego nie można przejść obojętnie. Jest on stosunkowo niedrogi, a jednocześnie solidnie wykonany. Do tego sprawnie odtwarza wszystkie popularne formaty plików audio-wideo i oferuje dostęp do szeregu przydatnych usług sieciowych. Funkcjonalność systemu i prostota obsługi zadowolą nawet wymagających użytkowników. Wyposażenie też nie daje powodów do narzekania – są dwie karty sieciowe (LAN i WLAN), dwa porty USB, wyjścia HDMI, S/PDIF i RCA. A to wszystko w malutkiej, ujmującej stylistyczną prostotą czarnej skrzyneczce. Wobec wszystkich zalet konstrukcji drobne niedociągnięcia leżące po stronie oprogramowania zdają się mieć marginalne znaczenie.
WD TV Live w pełni zasługuje na rekomendację serwisu i wyróżnienie w kategorii Rozsądny wybór za bardzo korzystny stosunek możliwości i jakości do ceny.
WD TV Live
[plus]dobra jakość wykonania
[plus]niewielkie wymiary i waga
[plus]dobre wyposażenie
[plus]przemyślany, miły dla oka, intuicyjny w obsłudze interfejs użytkownika
[plus]spore możliwości personalizacji
[plus]bogactwo użytecznych opcji
[plus]ogromna liczba obsługiwanych formatów audio[minus]wideo
[plus]płynne odtwarzanie multimediów w wysokich rozdzielczościach
[plus]dobra jakość obrazu i dźwięku na wyjściach
[plus]stosunek możliwości do ceny
[plus]sporo dostępnych usług sieciowych (liczba stale rośnie)
[plus]wbudowane przewodowa i bezprzewodowa karta sieciowa
[plus]czytnik RSS
[plus]obsługa polskich znaków diakrytycznych w napisach i interfejsie
[plus]automatyczna aktualizacja firmware’u przez Internet
[plus]programowalny pilot
[minus]brak kabla HDMI w zestawie
[minus]drobne przycinki i bugi w firmware