Wielka zmiana w Spodku. Idzie ku nowoczesności

Miejsce wydarzenia - katowicki spodek.
Miejsce wydarzenia - katowicki spodek.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

08.10.2023 13:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Katowicki Spodek i sąsiadujące z nim Międzynarodowe Centrum Kongresowe czeka duża zmiana. Spółka zarządzająca obiektami stawia na odnawialne źródła energii. Będą one zasilane czystym prądem. W dodatku planowana jest budowa instalacji fotowoltaicznej.

Katowicki Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe będą zasilane zieloną energią. Zarządzająca obiektami spółka PTWP Event Center podpisała umowę o współpracy z firmą Respect Energy, która zapewni zasilanie obu nieruchomości w zieloną energię.

Zgodnie z szacunkami Respect Energy, zasilanie Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego energią odnawialną znacząco zredukuje emisję dwutlenku węgla. W skali roku jej poziom ma zostać obniżony o ponad 5 tys. ton. Zamówienie energii elektrycznej z OZE nie jest jedynym krokiem, który podejmuje PTWP Event Center w celu uczynienia obiektów bardziej ekologicznymi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowe oświetlenie i fotowoltaika

Jak czytamy w serwisie wnp.pl, jedną z kluczowych inwestycji na terenie Spodka i MCK będzie wymiana oświetlenia. Przyniesie ona dwojakie korzyści w związku ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię. Po pierwszy wiązać się to będzie z oszczędnościami, a do tego zmniejszy wpływ obiektów na zanieczyszczenie środowiska.

Na dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego planowany jest montaż instalacji fotowoltaicznej. System ten ma dysponować mocą 2 x 50 kWp. Ma to pozwolić na produkcję energii na poziomie do 8 MWh. Ma to wpłynąć na ograniczenie emisji o ok. 6,4 t CO2 w skali roku.

W budynkach stosowane są już też inne systemy, które redukują ich wpływ na środowisko. W MCK zaimplementowano system kontroli temperatury i poziomu CO2, który pomaga optymalizować zużycie energii. Do chłodzenia budynków wykorzystywane jest nocne powietrze o niskiej temperaturze. Zieleń podlewana jest z kolei przy wykorzystaniu wody deszczowej, która jest magazynowana w zbiornikach retencyjnych.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także