Więzienie za pompę ciepła lub klimatyzator. Przepisy są jednoznaczne
Montaż pompy ciepła czy klimatyzatora to dla wielu z nas znaczna poprawa komfortu życia w domu, czy mieszkaniu. Okazuje się jednak, że urządzenia, które nie powinny sprawiać większych kłopotów swoim właścicielom, w niektórych przypadkach mogą sprowadzić na nas poważne kłopoty, w tym nawet areszt. Przypominamy, o co chodzi.
Pompy ciepła oraz klimatyzatory to urządzenia, które zyskują coraz większą popularność wśród Polaków. Pierwsze z nich ze względu na rosnące ceny energii i chęć szukania ich alternatywnych źródeł. Pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną w wielu przypadkach jest inwestycją, która szybko się zwraca. Z kolei klimatyzatory pozwalają nam przetrwać coraz gorętsze lata, kiedy temperatury sięgają rekordowych wartości. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że ich montaż może być dla nasz początkiem poważnych kłopotów.
Więzienie za pompę ciepła lub klimatyzator
Serwis "Dziennik Gazeta Prawna" jakiś czas temu opisał historię przedsiębiorcy prowadzącego sklep spożywczy. Mężczyzna został wezwany do sądu w związku ze skargami na zbyt głośno pracujący agregat klimatyzacji. Sąd ukarał go karą grzywny, ale konsekwencje mogły być znacznie bardziej dotkliwe. Karol Kołtowski skontaktował się z radcą prawnym - Marcinem Nagórkiem, który potwierdził istniejące zagrożenie.
Nagórek wyjaśnił, że na mocy art. 51 par. 1 kodeksu wykroczeń możliwe jest ukaranie za różne źródła hałasu. W treści artykułu możemy przeczytać: "kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny". Rodzaj i wymiar wspomnianej kary zależą od decyzji sądu. Grzywna może wynieść od 20 do nawet 5000 złotych, a areszt może potrwać od 5 do 30 dni. Sąd może nas też ukarać ograniczeniem wolności, które potrwa miesiąc.
Warto o tym pamiętać wybierając i montując klimatyzator oraz pompę ciepła. Kolejny ekspert, z którym skontaktował się Karol Kołtowski - Agata Borodziuk, kierownik działu pomp ciepła w firmie Polenergia Pompy zwróciła uwagę na prawidłowy montaż pompy (zapobiegający jej nadmiernemu hałasowaniu) i umieszczenie jej w odpowiedniej odległości od granicy działki. Takie rozwiązania oszczędzą sąsiadom hałasu, a nam problemów z sądem. Zwłaszcza że w zależności od pory dnia dopuszczalny przez prawo poziom hałasu na granicy posesji w zabudowie jednorodzinnej kształtuje się w granicach 40 -50 dB(A) .
ZOBACZ TAKŻE: Globalne ocieplenie: Kanibalizm jako nowy sposób walki ze zmianami klimatycznym
Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii