Ważny apel strażaków. Chodzi o fotowoltaikę

Ważny apel strażaków. Chodzi o fotowoltaikę

Pożar budynku stwarza ogromne zagrożenie. Instalacja fotowoltaiczna je potęguje
Pożar budynku stwarza ogromne zagrożenie. Instalacja fotowoltaiczna je potęguje
Źródło zdjęć: © Pixabay
01.09.2022 12:31

Straż pożarna apeluje do właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Każdy z nich powinien zadbać o bezpieczeństwo strażaków w trakcie działań gaśniczych. Warto o nim pamiętać.

Instalacje fotowoltaiczne mogą powodować pożary, które są w dodatku trudne w opanowaniu. Nie jest to jednak jedyne zagrożenie związane z pracą strażaków, które związane jest z fotowoltaiką. Problemy pojawiają się nawet wówczas, gdy nie płoną komponenty wchodzące w skład przydomowej elektrowni słonecznej.

Wynika to z faktu, że panele fotowoltaiczne generują napięcie elektryczne nawet wówczas, gdy instalacja jest wyłączona. To zaś może wiązać się z zagrożeniem dla strażaków podczas prowadzenia działań gaśniczych. Nie tylko ze względu na możliwość polania urządzeń pod napięciem wodą, ale także przez to, że istnieje ryzyko dotknięcia uszkodzonych przewodów, co może skutkować bolesnym porażeniem.

Masz fotowoltaikę? Ważny apel strażaków

W związku z tym strażacy powinni być poinformowani o tym, że w budynku funkcjonuje instalacja fotowoltaiczna. Trzeba mieć świadomość, że nie zawsze jest ona widoczna - w przypadku zadymienia spowodowanego pożarem trudno dostrzec cokolwiek, co znajduje się na dachu. O pożarze nie zawsze informuje właściciel budynku, więc nie zawsze może przekazać służbom kluczowe informacje.

Z tego względu właściciel instalacji fotowoltaicznej powinien zadbać o odpowiednie oznakowanie posesji z instalacją fotowoltaiczną. Należy je zrealizować przy wykorzystaniu naklejki, którą pobrać i wydrukować można na stronie lubuskiej straży pożarnej. Ułatwi to pracę strażakom.

Naklejka informująca o instalacji fotowoltaicznej
Naklejka informująca o instalacji fotowoltaicznej© gov.pl

- Po przyjeździe na miejsce pożaru strażacy dokonują rozpoznania. Jedną z pierwszych czynności jest odłączenie dopływu prądu do instalacji elektrycznej. Ogranicza to ryzyko dla strażaków, gdyż najczęściej używanym środkiem gaśniczym jest woda, która, jak wiadomo, przewodzi prąd. Niestety pomimo odłączenia falownika od sieci elektroenergetycznej panele nadal generują napięcie - mówi młodszy brygadier Dariusz Szymura, rzecznik KW PSP w Gorzowie Wielkopolskim w rozmowie z "Gazetą Lubuską".

Wzór naklejki określa norma PN-EN 60364-7-712. Powinna ona zostać umieszczona w złączu instalacji elektrycznej, w miejscu pomiaru, o ile jest ono oddalone od złącza, w jednostce odbiorcy lub tablicy rozdzielczej, do której podłączone jest zasilanie z falownika lub w innym miejscu, w którym będzie łatwo je dostrzec. Mowa tu o elewacji budynku lub na ogrodzeniu posesji.

Bezpieczna fotowoltaika

"Fotowoltaiczny dekalog dobrych praktyk" to szereg porad, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo osób, które będą miały kontakt z instalacją fotowoltaiczną. Przygotowany przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV poradnik mówi nie tylko o tym, jak oznakować przydomową elektrownię słoneczną, ale także o innych aspektach, które pozwolą na jej bezpieczną eksploatację.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)