Woody Allen jako futurolog. Jakie technologie przewidział w latach 70. słynny reżyser?
Woody Allen to jeden z najsłynniejszych reżyserów wszech czasów. Znamy go przede wszystkim z komedii romantycznych oraz psychologicznych dramatów. Na twórczość Amerykanina można jednak spojrzeć pod innym kątem - technologiczno-gadżetowym.
12.10.2012 | aktual.: 10.03.2022 12:50
Woody Allen to jeden z najsłynniejszych reżyserów wszech czasów. Znamy go przede wszystkim z komedii romantycznych oraz psychologicznych dramatów. Na twórczość Amerykanina można jednak spojrzeć pod innym kątem - technologiczno-gadżetowym.
Allen wyreżyserował raptem jeden film, który można zaklasyfikować do gatunku science fiction. Chodzi oczywiście o komedię "Śpioch" z 1973 r. Akcja dzieje się w XXII w. Głównym bohaterem jest grany przez Allena Miles Monroe, który budzi się po 200 latach hibernacji.
Ameryka przyszłości jest państwem policyjnym rządzonym przez dyktatora. Allen prezentuje więc tutaj raczej pesymistyczną (mimo komediowego charakteru filmu) wizję przyszłości. W ciągu 88 minut - bo tyle raptem trwa film - reżyser pokazuje jednak kilka futurystycznych wynalazków, które już stały się rzeczywistością.
[solr id="gadzetomania-pl-313101" excerpt="1" image="1" words="20" _url="http://gadzetomania.pl/4647,kalkulator-curta-arcydzielo-mechaniki-wymyslone-wobozie-koncentracyjnym" _mphoto="c00-313101-135x84-6ab76ba46b24ff.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4500[/block]
Pierwsza rzecz to zautomatyzowane samochody, które nie wymagają kierowcy. Pierwsze prototypowe egzemplarze takich pojazdów już istnieją. Za kilka lat rozpocznie się masowa produkcja częściowo samodzielnych aut, a za kilkanaście lat najprawdopodobniej całkowicie pożegnamy się z prawami jazdy.
Druga istotna technologia ze "Śpiocha", dziś już będąca w zasadzie standardem, to rozmowy wideo. Ten wynalazek zaszedł nawet dalej, niż przewidywał Allen. W jego filmie rozmowy wideo wymagały stacjonarnego urządzenia. Dziś możemy prowadzić je zarówno przez domowy komputer, jak i za pośrednictwem mobilnego smartfona.
Trzeci wynalazek to osobisty helikopter w formie plecaka, który pozwala na szybkie pokonywanie niewielkich dystansów. To urządzenie nie jest jeszcze powszechnie wykorzystywane, ale istnieją już pierwsze działające modele. Czy w następnych latach staną się tak powszechne jak samochody? Jeśli tak, zawód kontrolera lotu na pewno stanie się bardzo popularny. ;)
Jedną z najzabawniejszych scen w "Śpiochu" jest próba sklonowania amerykańskiego dyktatora z komórek pobranych z jego nosa (to jedyna część ciała, która przetrwała zamach na przywódcę). Dziś bez problemu klonujemy już niektóre zwierzęta, a sklonowanie człowieka będzie możliwe zapewne za kilka lat. Pytanie, czy zdecydujemy się na nie ze względów etycznych.
[solr id="gadzetomania-pl-312965" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://gadzetomania.pl/4649,logitech-gotowy-na-windows-8-wygoda-ifunkcjonalnosc-przede-wszystkim" _mphoto="logitech-touch-mouse-t62-113e7d9.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4501[/block]
Inne istniejące już dziś rozwiązania, które przewidziano w "Śpiochu", to roboty wspomagające lekarzy podczas zabiegów chirurgicznych, systemy rozpoznawania głosu czy genetycznie poprawiane owoce i warzywa.
Wśród wynalazków Allena brakuje nam jednak tego najważniejszego (przynajmniej dla ludzi z XXII w.). Chodzi oczywiście o kultowy orgazmotron - urządzenie do natychmiastowego wywoływania orgazmu u człowieka.
Warto przypomnieć, że orgazmotron nie jest Allenowskim wynalazkiem. Pojawił się po raz pierwszy w filmie "Barbarella: Królowa galaktyki" z 1968 r. Widzieliśmy go również w "Człowieku Demolce" (1993) czy "Flashu Gordonie" (1980).
To się może jednak niedługo zmienić. Cały czas trwają prace nad urządzeniem, które będzie w stanie wywoływać orgazm. Ma ono być skierowane do kobiet i pomagać w leczeniu zaburzeń seksualnych. Czy stanie się codziennie używanym gadżetem tak jak laptop czy smartfon?
Źródło: Dvice